BRATISLAVA. Muži v strednom veku horlivo hrabú lístie na ružinovskom cintoríne. „Povedali nám, že ak s nami budú spokojní, mohli by sme ostať," tvrdí jeden.
„Či je toto dobrá práca? Dôležité pre mňa je, že ju mám," tvrdí druhý. Predtým vykladal kamióny. „Po nočnej som sa nemal kde vyspať. Nocľaháreň sa ráno zatvára, bol som stále unavený, čo som si mal ľahnúť do kríkov?" vysvetľuje. „Tu je to dobré, robíme len denné."
Ľudia bez domova často pracujú na stavbách, v skladoch, vykladajú kamióny alebo upratujú. Väčšinou sú to roboty na kratší čas. „Minimálne polovica predajcov Nota bene má k časopisu aj brigádu," hovorí Sandra Tordová zo združenia Proti prúdu.
Samostatnejší si prácu nájdu cez internet. Vo výdajni časopisu je to zadarmo spolu s telefónom. Menej skúseným pomáhajú sociálni pracovníci.
Tordová hovorí, že väčšina ľudí si zháňa brigády, niektorým sa podarí uchytiť aj na trvalejších miestach. „Robia na stavbách, pri pokladniciach v hypermarketoch, v esbéeskách, upratujú." Štyroch zamestnáva aj združenie Proti prúdu. Získalo tak trénerku nových predajcov, bývalá predajkyňa radí pri hľadaní práce, dvaja upratujú.
Na cintorínoch je práce dosť
K brigáde sa bezdomovci dostanú aj cez nízkoprahovú nocľaháreň Depaul na Ivanskej ceste. Už tretí rok spolupracuje s mestským pohrebníctvom Marianum, ktoré prijíma ľudí na sadové a čistiace práce.
„Dlhodobo máme problém zohnať niekoho na tieto pozície," povedal riaditeľ Marianumu Miloslav Hrádek. „Ak majú bezdomovci záujem, dáme im príležitosť." Na bratislavských cintorínoch teraz pracujú siedmi. Traja sú v kosiacej čate, zvyšní sú v skupine, ktorá má na starosti čistenie ružinovského cintorína.
„Zvažujeme, že dvoch si necháme na hlavný pracovný pomer. Závisí to od toho, či vydržia pracovať," povedal Hrádek. Stáva sa, že ľudia z nocľahárne odpracujú pár dní a už sa nevrátia. „Nie vždy aj iní zamestnanci vydržia dlho, v tomto by som medzi nimi rozdiely nerobil.
Od čoho závisí výdrž
Juraj Barát z organizácie Depaul Slovensko hovorí, že bezdomovci často nemajú vytvorené pracovné návyky, dokážu pracovať len niekoľko hodín denne. Snažia sa im preto ponúknuť rôzne typy práce. „Ešte nedávno bol v Bratislave veľký záujem o ľudí na jednoduchšie roboty. Chodili ich k nám pýtať na stavby alebo do skladu, v súčasnej kríze je to ťažšie."
Tordová povedala, že udržateľnosť práce ovplyvňujú obidve strany. „Zamestnávatelia často dávajú na výber prácu na zmluvu s minimálnou mzdou alebo lepšie platenú len na čierno."
Bezdomovci sa zase podľa nej prispôsobili životu na ulici, ktorý znamená tu a teraz. Prechod medzi stabilným zamestnaním a životom na ulici má uľahčiť práve pouličný predaj časopisu.
„Naša práca je, aby dokázali dodržať pracovný čas a podať pracovný výkon," hovorí. „Stále upozorňujeme, že pomoc nie je len o peniazoch, ale o získavaní pracovných návykov. Ľudia by si mali vždy zobrať aj časopis." Predajca sa tým učí hospodáriť. „Musí si plánovať financie, aby si kúpil časopisy na ďalší deň."