STARÉ MESTO. Na svete sa gastronomická oslava sv. Vavrinca, patróna kuchárov a cukrárov, koná už takmer desaťročia. Zatiaľ tretí slovenský ročník sa v sobotu konal na Hlavnom námestí, ľudia prišli ochutnávať do dvadsiatich stánkov.
Akcia sa začala po desiatej ráno sprievodom kuchárov a cukrárov centrom mesta. V uličkách sa mihali kuchárske čiapky. Niektorí turisti za sprievodom bežali s fotoaparátmi.
„Je to podujatie, na ktorom sa dajú spoznať práca a umenie kuchárov,“ hovorí Zuzana Dúžeková, generálna tajomníčka Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov.
Grilovačka na námestí
Po pochode sa tridsať kuchárov rozdelilo do stánkov, kde prezentovali prípravu jedál. A tak sa počas horúceho poludnia na námestí varilo a grilovalo. Ochutnávačov však napriek teplotám prišlo dosť. S jedlom v plastikových miskách hľadali tieň pod domami či na schodoch domov na námestí. Pred pokladnicou, kde sa dali kúpiť takzvané Vavrince, kupóniky na jedlo a pitie, sa vytváral rad.
What is it?
„Ľudia sa tu môžu najesť za veľmi slušné peniaze,“ vysvetlila Dúžeková. Mäsité jedlo stálo dve eurá, bezmäsité vyšlo na euro. Pivo, víno, káva či čokoláda boli za pol eura. Jedlá pripravovali nielen bratislavskí kuchári, ale aj členovia tatranského a prešovského klubu. Prišiel aj klub mladých kuchárov zo Zvolena.
„What is it?“ pýtal sa nechápavo kuchára jeden z turistov. „Strapačky,“ odpovedal suverénne kuchár, nakladajúc nechápavému cudzincovi porciu. Na otázku, či mu chutí, odpovedal turista s úsmevom: „Yes.“
Okrem typických slovenských jedál sa podávali aj grilované ryby, kuracie či morčacie mäso. Deti najviac bavilo zdobenie perníkov.
Jedlo sa kupovalo za takzvané Vavrince
FOTO SME – OLIVER FILAN
FOTO SME – OLIVER FILAN