BRATISLAVA. Pôvodná farebnosť dominanty hlavného mesta Bratislavského hradu, na ktorú boli ľudia po desaťročia zvyknutí, je už z dôvodu rekonštrukcie minulosťou. Historické predlohy a zachované autentické vrstvy náterov umožnili určiť pôvodnú farbu, a to bielu z obdobia tereziánskeho baroka.
"Fasáda paláca bola biela prakticky vo všetkých obdobiach jeho histórie od gotiky až po poslednú prestavbu pred požiarom, čo dokumentujú zachované zvyšky starších omietok," uviedla Elena Valovičová z Kancelárie Národnej rady (NR) SR. Novú fasádu hradného paláca by mali ľudia prvýkrát vidieť na Deň Ústavy SR 1. septembra.
"Fasáda paláca je zrekonštruovaná do podoby z tereziánskej prestavby hradu, ktorú mala aj pred požiarom v roku 1811, pričom na nej budú prezentované zachované časti a prvky zo starších období ako stredovek, renesancia, rannobaroková prestavba," objasnila ďalej Valovičová. Na streche paláca stavbári v súčasnosti rekonštruujú vikiere a pripravujú sa na osadenie komínov. V týchto dňoch sa začali aj opravné práce na strážnicach čestného nádvoria hradného paláca.
Panoráma Bratislavy. FOTO SME - TOMÁŠ PROKOPČÁK
Súčasťou obnovy je aj nové osvetlenie Bratislavského hradu vrátane hradieb tak, aby sa stal dominantou nočnej siluety hlavného mesta. "Zámerom je takisto dosiahnuť, aby sa táto významná pamiatka stala podstatne atraktívnejšou pre návštevníkov hlavného mesta, a to so všestranným a celoročným využitím," konštatovala Valovičová. Podľa jej slov má k tomu prispieť predovšetkým otvorenie doteraz nesprístupnených historických priestorov či rozšírenie a skvalitnenie podmienok expozičnej a výstavnej činnosti Slovenského národného múzea. Zlepšiť sa má tiež infraštruktúra a parkovanie.
"V suteréne je naplánované umiestnenie expozície dejín hradu, kde budú sprístupnené originály nálezov z obdobia Veľkej Moravy," povedala Valovičová. Novo sprístupnené budú aj historické priestory v severnom krídle. Ďalšou z noviniek je zriadenie hradnej obrazárne na druhom poschodí. "Na treťom poschodí vznikne priestor pre novú národnú historickú expozíciu dejín Slovenska a prezentáciu ľudovej kultúry. Podkrovie sa zmení na verejnosti prístupné otvorené depozitáre Slovenského národného múzea," zhrnula.
Obnova hradu sa začala v päťdesiatych rokoch minulého storočia. "Jej prvú etapu, ktorá trvala približne 15 rokov, možno označiť iba za fyzickú záchranu objektu," podotkla Valovičová. Súčasná rekonštrukcia sa realizuje od apríla 2008 a nevyhla sa ani kritike opozície, podľa ktorej sa mala v čase finančnej a hospodárskej krízy zastaviť. Ako povedal predseda NR SR Pavol Paška, rekonštrukcia hradného paláca si vyžiada 36,5 milióna eur (1,1 miliardy Sk), pričom doteraz sa už investovalo približne 16,6 milióna eur (500 miliónov Sk).
Ťažiskom ďalšej fázy obnovy, ktorá bude závisieť od priorít a možností štátneho rozpočtu v ďalších rokoch, je rekonštrukcia ostatných objektov v areáli Bratislavského hradu, predovšetkým v jeho severnej časti.