BRATISLAVA. Obrovské nákupné centrum pri Sade Janka Kráľa sa môže v krízovej situácii vyľudniť v priebehu niekoľkých minút. Za spoločnosť Aupark to povedala Mária Juritková.
Naposledy si tu rýchlu evakuáciu vyskúšali v utorok popoludní, keď anonymný telefonát ohlásil bombu. Ukázalo sa, že to bol planý poplach. Dav ľudí sa však v krátkom čase musel dostať z budovy a ešte dlho po ohlásení sa na Einsteinovu pomaly presúvali autá, ktoré von z Auparku usmerňovali policajti.
Juritková hovorí, že všetko riadia už od začiatku. Dvaja majú v Auparku stálu službu. Pomáha im podniková bezpečnostná služba. „Vyhlási sa oznam, ktorý zákazníkov upozorní, čo sa deje. Esbéeskári ich navigujú k východom a posielajú von," hovorí. „Postupuje sa po celkoch. Automaticky polícia preberá aj riadenie dopravy."
Bez áut
Ľudí môže zaskočiť, že sa nedostanú k svojim autám. „Nikto nevie, kde by bomba mohla byť. Musí sa skontrolovať všetko, aj garáže." Navyše by sa náhly odchod množstva áut skončil totálnou zápchou a chaosom, ktorý by ešte zvyšoval paniku. Parkovacie plochy sa preto uzavrú. Vodiči čakajú, kým celý areál prehliadnu pyrotechnici.
„Pri veľkosti našich priestorov to znamená asi dve hodiny." Ľudia čakajú vonku alebo telefonujú, či už garáže otvorili. Množstvo z nich sa potom z areálu snaží dostať.
Zástupkyňa hovorcu bratislavskej polície Tatiana Kurucová postup policajtov pri podobných zásahoch bližšie neobjasnila. „To by boli všeobecné vyjadrenia a my sme skôr praktici."
Pre Aupark nebola tohtotýždňová skúsenosť prvá. Predvianočný nákupný ošial pred dvoma rokmi narušili v rozmedzí niekoľkých dní nahlásená bomba aj výpadok elektriny.
Obľubujú veľké obchody
Anonymní hlásači poplašných správ neobišli ani iné veľké obchody. Začiatkom minulého roka pyrotechnici v jeden deň prehľadávali lamačské Tesco a dve obchodné centrá na Jantárovej a Trnavskej. Výbušniny nenašli.
O niekoľko mesiacov na to policajti uzavreli lamačský hypermarket znova, hľadali tam až tri bomby.
Poplašných správ pribúda
Anonymovia sa tento rok činia viac ako vlani. Kurucová povedala, že do konca júla zaznamenali poplašnú správu 15-krát, päť prípadov objasnili. Za celý minulý rok ich riešili 16, páchateľa našli tiež päťkrát.
Podľa štatistík z roku 2006 sa podarilo objasniť každý druhý takýto čin. Dvakrát zistili páchateľa v priebehu jedného dňa. Anonymovi nehrozí len trest, poškodení si môžu žiadať náhradu škody. Za maloletých zaplatia rodičia.
Volajúcimi však pomerne často bývajú starší muži. Jedným z vlaňajších páchateľov bol 42-ročný Bratislavčan.
Aký môže byť páchateľ
Psychologička Katarína Čermáková hovorí, že takéto správanie môže súvisieť so snahou upútať na seba. „Potrebujú sa zviditeľniť, prečítať si o sebe v novinách, získať pozornosť."
Ďalším z dôvodov môže byť nízke sebavedomie. Často sa prejavuje práve naopak, prehnaným sebavedomím. Páchatelia sa snažia dokázať si niečo, napríklad, prinútiť dav opustiť rozľahlé nákupné centrum. Podľa psychologičky s takýmito prípadmi súvisí aj nízka úroveň intelektu.