Hodiny, ktoré boli na pamiatkovo chránenú budovu Prvej konskej železnice osadené v roku 1988, sa pohli.
NOVÉ MESTO. Dlhší čas nefunkčné hodiny na historickom dome konskej železnice konečne idú. Ich sprevádzkovanie stálo majiteľa, mestskú časť Nové Mesto, 2462 eur (necelých 74-tisíc korún). Nový vlastník kúpil objekt na križovatke Krížnej a Karadžičovej ulice vrátane pozemku v apríli tohto roku. Zaplatil zaň 1,150 milióna eur (34,6 milióna korún).
Klasický hodinový stroj riadený mechanickým systémom nahradila elektronickým firma Elekon, ktorá vyrába a dodáva vežové a verejné hodiny.
Konateľ firmy Ján Pavella tvrdí, že takto riadené hodiny zaručujú takmer absolútnu presnosť. „Presnosť hodín je zabezpečovaná prostredníctvom rádiového signálu vysielaného na dlhých vlnách z Nemecka,“ povedal Pavella.
Už vtedy zastarané
Pôvodné hodiny, ktoré boli na budovu osadené v roku 1988, sa museli na zimný a letný čas prestavovať manuálne.
„Išlo o priamozáberový mechanický vežový hodinový stroj, ktorý už v čase jeho inštalácie bol svojím spôsobom konštrukčne zastaraný,“ tvrdí Pavella. Vysvetlil, že priamozáberový stroj nemá výkyvy kyvadla konštantné.
Pavella inštaluje hodiny s elektronickým systémom už asi desať rokov. Keďže pravidelná údržba na vežových, mechanicky riadených hodinách je namáhavá, mnohé prešli na elektronický systém. Moderné hodiny, ktorých presnosť zabezpečuje rádiový signál, visia už napríklad na Chráme svätého Jakuba v Levoči, na hrade v Nitre či na Dóme svätej Alžbety v Košiciach.
Svadby aj turisti
Okrem hodín sa má vynoviť celá budova takzvanej Koňky. „V súčasnosti sa vypracúva štúdia na rekonštrukciu budovy, pričom k projektu sa musia vyjadriť aj pamiatkari,“ povedala hovorkyňa Nového Mesta Alžbeta Klesnilová. „Následne sa uskutoční výberové konanie na dodávateľa stavby.“
Podľa plánov mestskej časti by sa prvá konská železnica mala opraviť do konca tohto roku. Potom v nej chce samospráva zriadiť sobášnu sieň, turisticko-informačnú kanceláriu či galériu s expozíciou o histórii konskej železnice na Slovensku.
Úprava čaká aj okolie budovy. Mestská časť tu sľubuje oddychovú zeleň s parkoviskom.
Moderné hodiny
Chrám sv. Jakuba v Levoči
- pôvodne gotická stavba, dnešný kostol sa začal stavať v 1. tretine 14. storočia.
Dóm sv. Alžbety v Košiciach
- gotická katedrála stavaná v dvoch etapách v 15. storočí,
- najväčší kostol na Slovensku.
Mestský hrad v Banskej Bystrici
- najstaršia budova – farský kostol Panny Márie – pochádza z druhej polovice 13. storočia.
FOTO: SITA, TASR, ČTK