Vec: Prostitúcia v Bratislave
V závere správy Prostitúcia v Bratislave autor podotýka, že navrhované opatrenia by mali spoločne riešiť povereníctvo vnútra, povereníctvo sociálnej starostlivosti a povereníctvo zdravotníctva.
Zároveň apeluje na bezpečnostného referenta, aby sa „láskavo zasadil za realizovanie navrhovaných opatrení svojou intervenciou u pánov povereníkov".
Ani prípadné intervencie bezpečnostného referenta súdruha Mazanca nemali žiadny kladný výsledok. Ba ani nemohli mať.
Dievčenskú vychovávateľňu v Bytčici, ktorá patrila katolíckej charite a viedli ju rádové sestry - prakticky išlo o výchovný kláštor pre padlé dievčatá - po zlikvidovaní ženských kláštorov v polovici roku 1949 zrušili, a rovnaký osud zrejme stihol výchovný pracovný ústav v zámku Gomba.
A tak povereníkovi vnútra Dr. Danielovi Okálimu zostal len „táborový variant" riešenia problémov prostitúcie v Bratislave. Pod jeho osobným vedením sa 19. novembra 1948 konala na povereníctve bezpečnostná porada (zúčastnil sa na nej aj šéf štátnej bezpečnosti pplk. Sedmík).
Rozhodlo sa na nej vykonať 8. decembra „celoplošnú" raziu s cieľom očisty Bratislavy od prostitúcie. O jej priebehu a výsledkoch pplk. Sedmíkovi a neskôr priamo povereníkovi podal dôkladné správy nám už známy prednosta ÚNB.
Razia proti najškodlivejším elementom spoločnosti
Dňa 7. decembra 1948 vydalo Oblastné veliteľstvo SNB I. tajný rozkaz určený okresným veliteľstvám SNB I., III. a V. s presnými inštrukciami o zabezpečení a priebehu razie v úseku Vydrica - Podhradie.
Razia mala prebiehať nasledujúcicm spôsobom: „Jeden veliteľ a štrnásť orgánov bude tvoriť obsadzovaciu skupinu, ktorá zaistí celý úsek, v ktorom sa bude razia prevádzať.
Jeden veliteľ a päť orgánov bude tvoriť eskortnú skupinu, ktorá bude z jednotlivých domov alebo bytov odvádzať zadržané osoby do väzenských áut a dopraví ich do budovy ÚNB. Ostatní pridelení orgáni budú použití k hliadkovým skupinám ako strážna asistencia."
Pokračovanie nabudúce