Komornejšie i monumentálne, statické i kinetické, konceptuálne aj geometrické. Je ich dvestodvadsať a sú naozaj pestré. Diela tohtoročného projektu Sochy a objekt.
BRATISLAVA. Nielen rozkopané ulice a chodníky sú pre leto v meste typické, sú to aj sochy. Roztrúsených po centre ich môžete tento rok narátať až vyše dvoch stoviek. V rámci 14. ročníka medzinárodného projektu totiž vystavuje na námestiach, uliciach i v galériách až sedemdesiat výtvarníkov zo 16 krajín sveta.
Zoznámenie sa so všetkými dielami preto možno nazvať priam púťou za umením. Vyraziť môžete od Výstavnej siene Slovenskej výtvarnej únie, čiže Umelky a cez námestia, galérie a zahraničné inštitúty prejsť až k vzdialenejšej Galérii Forzet na Panenskej ulici. Jedinou mimo centra, no o nič menej zaujímavou výstavou, je prezentácia slovenského umelca Petra Rollera v ArtGallery Devín.
Na ceste za sochami a objektmi vás povedú značky v podobe transparentu výstavného projektu Socha a objekt.
Uruguaj aj Maďarsko
„V tomto roku sme sa akoby opäť vrátili k pôvodnému podtitulu výstavy – socha bratislavských námestí, ulíc a nádvorí, pretože na prezentáciu využívame i vnútorné nádvorie Primaciálneho paláca, Univerzitnej knižnice a Nádvorie Klarisky,“ povedal hlavný organizátor projektu Socha a objekt Viktor Hulík. „Vystavených diel je presne 220, galérií dvanásť a exteriérových priestorov a nádvorí šesť.“
Okrem viacerých slovenských autorov sa v rámci projektu predstavujú umelci z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Bulharska, Talianska, Francúzska, Nórska, zo Švédska, z Dánska, Holandska, Chorvátska, USA a po prvý raz aj z Belgicka, Uruguaja či Argentíny.
Diela podľa vzorca
Veľkorozmerné diela skrášľujú Hviezdoslavovo i Primaciálne námestie. Turisti sa fotia najmä pri diele Richarda Keťka Waflen Waffen či pri obrúsených kameňoch pripomínajúcich fázy Mesiaca od japonského výtvarníka Hitoshiho Tanaku Moon Dancing
Za komornejší umením sa však treba vydať do galérií. O tom, že cesta sa naozaj oplatí, svedčí napríklad originálna výstava konceptuálnych a geometrických prác maďarského umelca Andrása Mengyána v Mirbachovom paláci. Nájsť sa tu dajú akési sochy, ktoré už nie sú ani sochami, diela vychádzajúce z matematických výpočtov a geometrických vzťahov.
Ku kolektívnym výstavám patrí napríklad reprezentatívna prehliadka súčasného chorvátskeho sochárstva v Dome umenia či expozícia mladých slovenských autorov v Umelke.
Diela opustia Bratislavu koncom mesiaca. Čiastočne sa s nimi vytratí aj príjemne letná umelecká atmosféra námestí a ulíc.
Slavomír Gabriška (SR) – drevený objekt na Primaciálnom námestí.
FOTO SME – OLIVER FILAN
Richard Keťko (SR) – časť z rozmernej sochy Waflen Waffen na Hviezdoslavovom námestí.
FOTO – TASR
Hitoshi Tanaka (Japonsko) – dielo z obrúseného kameňa Moon Dancing na Hviezdoslavovom námestí.
FOTO SME – OLIVER FILAN
Marek Radke (Poľsko) – objekty v Galérii Z na Ventúrskej ulici. Svoje diela umelec často nazýva obrazy-objekty. FOTO SME – OLIVER FILAN