BRATISLAVA. Model lietadla Avia B-534, ktoré zasiahlo do bojov počas Slovenského národného povstania (SNP), bude dominovať pripravovanej výstave Povstalecké nebo v Slovenskom národnom múzeu (SNM).
Jednotlivé diely modelu vrátane krídel a motorov v skutočnej veľkosti priviezli do SNM dnes ráno kamiónom z Košíc, montáž stíhačky potrvá zhruba dva dni. Samotnú výstavu, ktorá vznikla pri príležitosti 65. výročia SNP, si môžu záujemcovia pozrieť od stredy 26. augusta.
Model lietadla Avia B-534 síce nie je funkčný a nemožno si v ňom posedieť, veľkosťou i dizajnom však zodpovedá originálu. "Skutočné lietadlo Avia B-534 je stíhačka, ktorá bola vyrábaná od roku 1934 a postupne sa stala súčasťou výzbroje československého letectva," povedal ČTK spoluorganizátor výstavy Ivan Kocák z banskobystrického Múzea SNP.
Na Aviach lietali slovenské esá
Za vojnového Slovenského štátu patrila stíhačka do arzenálu slovenských vzdušných zbraní, lietadlo neskôr zohralo svoju úlohu aj v bojoch počas SNP. Na strojoch tohto typu lietali podľa Kocáka najvýznamnejší slovenskí letci; lietadlá počas bojov zhadzovali bomby a boli zostreľované, bombardovali aj nemecké pozície a nemecké kolóny transportérov.
Model originálu s rozpätím krídel 9,4 metra bol vyrobený v Košiciach, jeho rozloženie i zloženie trvá po dva dni. "Výroba modelu stála zhruba 16.597 eur (asi 500.000 Sk)," doplnil Kocák. Maximálna rýchlosť skutočných strojov bola 405 kilometrov za hodinu, lietadlá dokázali pod krídlami uniesť šesť bômb s hmotnosťou po 20 kilogramov. Jediný originál stíhačky v Československu sa podľa Kocáka nachádza v pražskom Leteckom múzeu Kbely.
Uniformy zostrelených Američanov
Na výstave Povstalecké nebo, ktorá dokumentuje jednu z etáp pôsobenia slovenských vzdušných zbraní nad územím Slovenska, budú vystavené aj dva menšie modely iných typov lietadiel. Pre návštevníkov sú okrem faktografických informácií pripravené aj premietania filmov či prehliadka vtedajších leteckých uniforiem.
K najvzácnejším patrí uniforma amerických pilotov, ktorí operovali nad územím Slovenska počas druhej svetovej vojny a boli zostrelení. "Výstava prináša aj informácie o bombardovaní Bratislavy, sovietskom vzdušnom moste, ktorý privážal materiálnu podporu SNP či spojeneckej pomoci," dodal Kocák.