BRATISLAVA. Voda na prírodných kúpaliskách a jazerách v meste a okolí vyhovuje požiadavkám na kúpanie. Potvrdila to Jindra Holíková z bratislavského regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„Problémom teraz nie sú ani sinice, ich rast sa pravdepodobne zastavil prudkým ochladením v prvej dekáde júla." Stav siníc sa zvyčajne zhoršuje so zvyšujúcou sa teplotou vody a návštevnosťou. Ich premnoženie môže vyvolať vyrážky a alergické reakcie, pri prekročení limitu sa preto voda označuje ako nevhodná na kúpanie. V minulosti takéto obmedzenie platilo napríklad na Kuchajde.
Rozbory sa robia v dvojtýždňových intervaloch, výsledky sú na stránke www.uvzsr.sk. Hygienici preverujú kvalitu vody na Zlatých pieskoch, Kuchajde, Veľkom Draždiaku, v Rusovciach, Vajnorských jazerách, Ivanke pri Dunaji, Čunove, Malých Levároch, Plaveckom Štvrtku, Rovinke a na Nových Košariskách.
V horúcom počasí sa v jazerách môžu premnožiť riasy. Holíková hovorí, že nie sú škodlivé. „Zhoršujú vzhľad vody a jej priehľadnosť, no zo zdravotného hľadiska nepredstavujú riziko."
V priebehu roka sa do jazier dostane aj odpad. Svedčí o tom čistenie, ktoré potápači pravidelne pred sezónou robia na Kuchajde a Veľkom Draždiaku. „Vytiahli sme nákupné vozíky aj mikrovlnku," hovorí potápač Peter Ružič.
Šrot podľa Holíkovej ohrozuje skôr bezpečnosť. Vplyv na kvalitu vody môže mať domový odpad. „Vzhľadom na vysokú samočistiacu schopnosť vody v jazerách dochádza veľmi rýchlo k sanácii takýchto ložísk."