Na pravom brehu Dunaja vzniknú nové obytné štvrte. Len malá mestská časť Čunovo sa má rozrásť o päťdesiat percent obyvateľov.
ČUNOVO. Najodľahlejšiu mestskú časť na pravom brehu Dunaja má zaplniť viac než stovka nových rodinných domov. Obytná zóna Mladé Čunovo sa má rozkladať na vyše dvanástich hektároch. Investorom je firma Reform Capital, stavebné povolenie ešte nemá.
Vo vidieckom Čunove dnes žije okolo 900 ľudí. Je tam zdroj pitnej vody a jazerá, kde sa ľudia napriek zákazu zvykli kúpať. S novou obytnou zónou by malo pribudnúť asi 500 obyvateľov. Zásobáreň vody sa má pre výstavbu presúvať.
Terajší obyvatelia mestskej časti sa obávajú najmä priveľkého dopravného zaťaženia a celkovej premeny dnešného architektonického rázu obce. Do Čunova sa dnes z Bratislavy jazdí po jedinej petržalskej ulici, ktorá sa po príleve nových obyvateľov ešte viac zaťaží. Jazdí sem len jedna linka MHD.
Na otázku, či mestská časť podporuje výstavbu projektu Mladé Čunovo, starostka Gabriela Ferenčáková odpovedala: „Developer vykúpil pozemky, je to v zmysle územného plánu.“
V súvislosti s plánovaným projektom Mladé Čunovo však vznikla petícia. „Nesmeruje proti výstavbe, ale aby bola zachovaná zeleň na Záhumennej ulici,“ povedala Ferenčáková. Tam má megavýstavbe ustúpiť lipová aleja. Samospráva petičníkom sľúbila, že prístupová cesta bude riešená inak, čím aleja ostane zachovaná.
Obvodný úrad životného prostredia tento mesiac rozhodol, že vplyv novej obytnej zóny na životné prostredie sa posudzovať nebude.
Bývanie na černozemi
Časť rodinných domov, určených pre mladé rodiny, má stáť na doteraz využívanej poľnohospodárskej pôde v blízkosti lužných lesov.
Jedna z obyvateliek, ktorá podala námietku na obvodný úrad životného prostredia, upozornila, že výstavbou príde k zničeniu hodnotnej černozeme. Tvrdí, že v zámere chýbajú údaje o tom, aký podiel bratislavských bytov sa využíva na trvalé bývanie a či je vôbec potrebná výstavba nových.
Čunovčanom sa ďalej nepáči, že navrhované rodinné domy Mladého Čunova majú ploché rovné strechy, čím podľa nich pôsobia rušivo a menia vidiecky charakter mestskej časti. O plánovaných dopravných zmenách mestská časť ešte neinformovala. Výstavba má totiž podľa samosprávy vznikať na etapy.
Záťaž pre územie
Okrem Mladého Čunova obec čaká aj výstavba obrovského športovo-rekreačného areálu Danubia Park. Zaberať má asi 220 hektárov. Obytné štvrte majú zaľudniť aj blízke Rusovce a Jarovce. Jarovce zaplní rezidenčný projekt Jantár, ktorý už predáva byty aj domy.
Plocha neďaleko chátrajúceho rusovského kaštieľa sa zas premení na takzvanú Gaštanovú alej, ktorá je určená na výstavbu rodinných domov.
Ak by sa všetky projekty v lokalite dostavali, petičníci upozornili na potrebné zmeny na existujúcich dopravných ťahoch.
Mladé Čuňovo. VIZUALIZÁCIA PROJEKTU
Okraj Bratislavy
Jarovce – rezidenčný projekt Jantár s tromi obytnými domami s 52 bytmi a 49 stavebnými pozemkami pre rodinné domy. Súčasťou Jantáru budú aj obchodné priestory.
Rusovce – projekt Gaštanová alej – 112 stavebných pozemkov vzdialených asi sto metrov od vstupu do prírodnej lesnej rezervácie, neďaleko rusovského kaštieľa.
Čunovo – obytná zóna Mladé Čunovo, výstavbu relaxačného areálu Danubia Park za približne 300 miliónov eur posunuli.