BRATISLAVA. Hoci sa koncom minulého týždňa teplota vyšplhala viackrát nad 35 stupňov, mesto so špeciálnymi opatreniami zatiaľ nezačalo. Čaká na vývoj počasia.
Vlani na horúčavy magistrát reagoval zriadením takzvaných picích stanovísk, kde sa ľudia mohli osviežiť. Toto leto nad nimi zatiaľ len uvažuje.
Vo štvrtok magistrát informoval, že vzhľadom na víkendovú predpoveď s ich zriadením ešte počká. Podľa hovorkyne primátora Andreja Ďurkovského Beatrice Szabóovej bude mesto reagovať operatívne podľa vývoja počasia.
Meteorológ Rastislav Čičmanec tvrdí, že najbližšie horúčavy nad 30 stupňov môžu ľudia očakávať koncom týždňa. „V utorok je pravdepodobnosť prehánok, no ďalšie dni je tu veľká šanca na 32 aj 33 stupňov."
Fontánky v depozite
V historickom centre Bratislavy funguje len šesť fontánok s pitnou vodou.
„V meste sú aj historické pitné fontánky, tie však nie sú napojené na zdroj pitnej vody. Niektoré z nich sú uložené v depozite," hovorí Szabóová. Nedajú sa do nich totiž vsunúť rozvodové rúrky a dávkovacie zariadenia bez toho, aby sa porušil cenný kameň.
Praha má picích fontánok niekoľkonásobne viac. „Je ich niekoľko desiatok a sú funkčné," povedal Jiří Wolf, tlačový hovorca pražského magistrátu.
V Bratislave sa okrem malých fontánok ľudia môžu napiť aj na verejných záchodoch. „Voda na toaletách je pitná," povedala Szabóová.
Obľúbenci vandalov
Možnosti napiť sa ničia v meste aj vandali. Magistrát tvrdí, že niektoré z pitných fontánok sú poškodzované veľmi často. Najviac býva znečisťovaná na Námestí SNP. „Nepijem z nich, veľakrát sú špinavé, na hygienu ich využívajú aj bezdomovci," povedala trhovníčka zo stánku na Hviezdoslavovom námestí.
Magistrát tvrdí, že ľudia sa znečistenia obávať nemusia. „Každý deň obchádza pitné fontánky údržbár, ktorý ich čistí," dodala Szabóová.
Nahí vo fontánach
Bratislavčania a najmä turisti hľadajú osvieženie aj vo fontánach. Mesto ich má dokopy okolo 130, z ktorých funguje 36. Vodou zvyknú ožívať cez veľkonočné sviatky.
Najväčšia fontána Družba na Námestí slobody na vodu čaká dlho, dva roky je už totiž nefunkčná. Na jej opravu vraj stále chýbajú peniaze.
Mestskí policajti počas leta riešia často aj nedovolené kúpanie nahých turistov vo fontánach v centre mesta či v Dunaji. Po minulé roky sa takto najviac zabávali návštevníci z Anglicka. Mesto stoja fontány ročne okolo 150-tisíc eur (4,5 milióna korún).
Kde sa dá napiť
na Námestí SNP - najčastejšie poškodzovaná fontánka
v Pálffyho paláci
Župné námestie
Strážna búdka s fontánkou na Hlavnom námestí
dve fontánky sú na Hviezdoslavovom námestí