Vajnory má zmeniť výstavba. Dopravná štúdia počíta aj s premávkou električiek do mestskej časti. V Cepite sľubujú prácu pre sedemtisíc ľudí.
VAJNORY. Hoci sa niektoré časti vedecko-technologického parku Cepit mali otvoriť ešte v roku 2007, výstavba sa ešte ani nezačala.
Meškanie Tatiana Mikušová z firmy Cepit Management, bývalá námestníčka primátora za SDKÚ, zdôvodňuje tým, že vznik technologického parku sa líši od bežnej developerskej stratégie výstavby. „Ak má vzniknúť živé prostredie, je potrebné výstavbu realizovať postupne,“ povedala Mikušová, ktorá je dnes aj mestskou poslankyňou.
Na stavebné povolenie Cepit stále čaká. Vydané zatiaľ boli dve čiastočné povolenia pre projekt infraštruktúry.
Prvý technologický park na Slovensku a najrozsiahlejší v strednej Európe má stáť na zelenej ploche niekdajšej vinohradníckej osady. Rozkladať sa má asi na 60 hektároch, pričom stavať sa má v štyroch etapách približne desať rokov. Jeho vznik zmení aj dopravu v mestskej časti.
Kríza na Rybničnej
Už dnes sa vo Vajnoroch jazdí ťažko. Každodenné ranné zápchy sú typické pre prístupovú Rybničnú ulicu, ktorú využívajú autá z Rače a Pezinka. Podľa informácií zo Stella centra sú tu zdržania bežné. „Niekedy hlásia vodiči aj pol hodiny.“
Aktivisti, ktorí proti výstavbe Cepitu dlho bojovali, sa obávali najmä neriešenej dopravnej situácie. Popri Rybničnej ulici by podľa mestskej časti mohla v budúcnosti premávať električka, ktorá by do Cepitu mala odbočovať. Vypracovaná bola aj dopravná štúdia lokality, podľa ktorej sú naplánované nové cesty – obchvat Vajnôr smerom od Čiernej Vody, rozšírenie Rybničnej ulice na štyri pruhy či výstavba električkovej trate.
Od 13. júla až do 6. septembra je vo Vajnoroch čiastočne uzavretá ulica Pri mlyne. Dôvodom je zabezpečenie pracoviska pre prebiehajúce rozširovanie mosta D1. Špeciálne zdržania vodiči z tohto úseku zatiaľ nehlásia.
Zamestnanie v čase krízy
Dnes Cepit tvrdí, že rozvíja prvú stavebnú etapu. V rámci nej má vzniknúť nová stredná škola – Priemyselná akadémia Cepit či biznis centrum s priestormi pre centrálu spoločnosti. Všetky projekty prvej etapy však ešte len pripravujú. „Schvaľuje sa dokumentácia na územné rozhodnutie,“ dodala Mikušová. „V Cepite je daný ciel vytvoriť pracovné miesta pre maximálne sedemtisíc ľudí v plne vybudovanom projekte.“
Cepit podporuje aj vláda, ktorá výstavbu odporučila v súlade s cieľmi vedecko-technickej politiky Slovenska na svojom zasadnutí 7. mája minulého roku. Samospráva mestskej časti má s Cepitom podpísané memorandum o spolupráci. Iný názor mala bývalá starostka Vajnôr Anna Zemanová, ktorá presadzovala pre park iné územie.
Prvá etapa
Energetické a výskumné centrum – má celý park zásobovať teplom, chladom a elektrinou.
Datacentrum – centrálne poskytovanie informačných a komunikačných technológií, vývoj a výskum.
Priemyselná akadémia Cepit – stredná škola s orientáciou na prax v elektrotechnickom a strojárskom priemysle.
Business centrum - priestory pre centrály spoločností.
Plánovaný vedecko-technologického park.