Komáre niekde poľavili, Dúbravčania sa ale sťažujú, že ich je tu stále priveľa. Postreky kritizujú zelení.
BRATISLAVA. Komáre zostávajú v meste témou číslo jeden. Napriek postrekom, ktoré sa tento týždeň robili v 15 mestských častiach zo 17, na niektorých miestach je stále situácia kritická.
„Po 15 minútach sme museli utiecť z letnej terasy pri Saratove," hovorí Mariana z Dúbravky. Na nevydržanie je to aj v autobusoch. „Šoféri nechávajú na noc otvorené okienka. Videla som, ako museli cestujúci v ranných spojoch vystúpiť. Nemali iného úniku," vysvetľuje.
Devín musí trpieť
S postrekmi látkou, ktorá hubí dospelé komáre, sa začalo v pondelok a skončilo sa dnes. Zásah si nevyžiadala len Záhorská Bystrica a Podunajské Biskupice.
„Postrek bol plošný, ale nie celoplošný. Krajský úrad životného prostredia neudelil výnimku na lokality s vyšším stupňom ochrany," hovorí Zdeno Jaško z firmy Chemix - D, ktorá postreky robila. Aj preto sa napríklad nestriekal Horský park a Devín. „Ten je relatívne najviac postihnutý a najmenej sa mu pomohlo," povedal o Devíne Jaško.
Postrek nevyhubil všetky komáre, cieľom bolo ich stav zredukovať. „V miestach postreku sa vyhubilo asi 80 percent," odhadol. Kontrola účinnosti sa robí vizuálne a podľa atakov. „V Jarovciach na človeka predtým sadlo asi 35 komárov za minútu a po postreku jeden."
Postrek sa asi opakovať nebude. „Môže byť výlet druhej generácie, nebude už ale taký rozsiahly. Postrekom sa zabránilo dospelým komárom naklásť vajíčka."
Nie je to lacné
Rozdiel je citeľný aj v Petržalke. „Postreky zabrali. V stredu sme mali na miestach postreku kontrolu a výrazne sa zmiernil kalamitný stav," povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Komplikované je to stále na hrádzi, na postrek tak rozsiahlej plochy Petržalka nemá peniaze. „To by sme neutiahli," dodal.
Petržalka si postreky robila vo vlastnej réžii. Zatiaľ ju to vyšlo na 6,5 tisíc eur (195-tisíc korún). „Nie je to lacná záležitosť," dodáva Andrassy.
Na korze rozdiel cítia
Na kúpaliskách, v obchodoch, pri prázdnych regáloch s repelentmi, ale aj v spojoch hromadnej dopravy sa ľudia bavia o tom, či ešte komáre štípu a či postreky pomohli.
„Trošku áno," hovorí čašníčka z Hemingway Café v centre. „Cítim rozdiel, aj keď ešte sú. Máme vnútri odpudzovače, veľmi to ale nepomáha. Keď bola situácia najhoršia, na terase sa vôbec nesedelo. Teraz sa tu sedí aspoň do 21.00." Zlepšenie cítia aj Hacienda Mexicana a Prašná bašta. „Každým dňom je to lepšie, aj keď záhradu sme nemali postriekanú."
Zelení postrek nechcú
Proti postreku z tohto týždňa sa postavila Strana zelených. Kritizuje mesto, že nepostupuje ekologicky.
Ako prevenciu odporúčajú zarybnenie jazier v blízkosti obydlí alebo vylepšovať podmienky pre prirodzených predátorov komárov: vtáky a netopiere. Pri kalamite by podľa zelených pomohol syntetický hormón, ktorý preruší vývojový cyklus len u komárov.
Ako sa teraz bude situácia vyvíjať, bude závisieť od počasia. V teplom a mokrom počasí by sa komáre mohli znova premnožiť. Jaško však nepredpokladá ale, že by sa znovu vyskytovali v takom množstve.