BRATISLAVA.
"Chránené pracoviská pomáhajú ľuďom s duševnými ochoreniami žiť chráneným životom, ktorý im pomáha existovať vo svete, v ktorom sami žiť nevedia," uviedla pre TASR Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie (LDZ), ktorá projekt podporila z výťažku celoslovenskej zbierky Dni nezábudiek. Často sa totiž stáva, že duševné ochorenie človeka vyradí z koľají bežného života a nie je tak schopný opäť sa zaradiť do normálneho pracovného procesu.
Práve túto bariéru chce prekonať aj kaviareň Medzi nami. "Snažíme sa, aby ľudia, ktorí absolvovali liečenie, neostali doma, aby neprišli do stavu, že nie sú schopní ísť pracovať, lebo to nezvládnu. Takíto ľudia sa potom zachytávajú v sociálnych sieťach a z 20 - 30-ročných mladých ľudí sa stávajú doživotní invalidní dôchodcovia," hovorí o úskaliach duševných ochorení Valentová.
V kaviarni vznikli štyri chránené pracovné dlhodobé miesta. "Koncom mesiaca sa k nim pridajú ďalšie dve. Tie budú tréningové," vysvetlil Juraj Marendiak z Domu sociálnych služieb MOST, n.o., ktorý celý projekt zastrešuje. Podľa jeho slov ide o časovo obmedzený proces pracovnej rehabilitácie. Ľudia s duševným ochorením tak majú možnosť si v bezpečných podmienkach vyskúšať, čo je to práca, pracovnú záťaž, ale aj čo je to kontakt so zákazníkmi. "Takýmto spôsobom mu zvýšime šance na uplatnenie na otvorenom trhu práce," dodal Marendiak.
Kaviareň na petržalskom sídlisku návštevníkom ponúka nielen pestrú ponuku nápojov, ale aj vlastné špeciality. Liga za duševné zdravie sa už dlhodobo snaží dobudovať tzv. komplexnú sieť služieb pre ľudí s duševnými poruchami, v ktorej chýbajú denné stacionáre, chránené pracoviská a chránené bývania. Príkladom pre Slovensko môže byť podľa Valentovej aj Viedeň v susednom Rakúsku, kde je približne 80 chránených kaviarní.