STARÉ MESTO. Nielen slovenčina, ale aj kórejčina znie v týchto dňoch Horským parkom. Historickú Kalváriu prišli pomôcť obnovovať aj študenti z Južnej Kórey.
Medzinárodný tábor dobrovoľníckej práce trvá do soboty a už po piaty raz ho zorganizovalo združenie INEX Slovakia v spolupráci so Starým Mestom.
Bývajú spolu, kopú spolu
„Pomáhajú odkrývať základy ďalšej časti pôvodného pútnického chodníka," povedala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Osemnásť vysokoškolákov - kórejských a slovenských - sa na dva týždne nasťahovalo do školy na Hlbokej ceste. Tu spolu žijú.
„Po večeroch ukazujeme Kórejčanom našu kultúru, oni nám tú ich," hovorí študentka Júlia. K projektu sa dostala vďaka tomu, že tento semester chodila na Univerzite Komenského na kórejčinu.
„O Slovensku veľa nevieme," hovorí Kórejčanka Tayung. Kórejčania už ochutnali aj halušky, Slováci skúšali hrať na tradičnej kórejskej flaute a si zahrali hru, pripomínajúcu Človeče, nehnevaj sa. Rozdiel je v tom, že sa hádže drievkom, nie kockou.
Tunwoo: Vrátim sa sem
Tunwoo by sa sem rád ešte vrátil. „Unavujú ma len komáre," hovorí po kórejsky, Tayung to prekladá do angličtiny. Premnožený hmyz sťažuje dobrovoľníkom prácu. Tayung ukazuje kórejský repelent - vonnú sviečku, ktorú si priniesli z domu. Ako hovorí, funguje.
Krížová cesta
V roku 1711 ju dali postaviť jezuiti na pamiatku porážky Turkov pri Viedni.
K devastácii došlo najmä pri stavbe Pražskej ulice v 50. rokoch.
Nadšenci zachránili iba niektoré torzá plastík.