BRATISLAVA.
Výber bambusu nebol vôbec náhodný. Produkuje totiž oveľa viac kyslíka ako ostatné stromy rastúce na rovnakej ploche. Súčasne sa správa ako "požierač uhlíka", pričom jeho absorpcia oxidu uhličitého prispieva k znižovaniu globálneho otepľovania.
Robertsovi pri výsadbe neprekážalo daždivé počasie ani zvýšený výskyt komárov. Neskôr so záujmom prešiel takmer celú zoo. Zaujímal sa o mačkovité šelmy, šimpanzy či medvede, so záujmom si prezrel aj terárium. Pre TASR neskôr priznal, že v detstve veľmi často navštevoval londýnsku zoologickú záhradu. Za svoje najobľúbenejšie zviera pokladá žirafy, ktoré podľa neho predstavujú veľmi vznešené a inteligentné tvory. "Väčšinou má lákajú zvieratá, ktorých sa bojím, ako hady, krokodíly, ale určite sú krásne aj také zvieratá, ktoré sú veľmi príjemné a priateľské, napríklad slony," uviedol s úsmevom britský veľvyslanec. Ako sám priznal, zaujíma sa aj o etológiu zvierat, čiže o ich správaní navzájom i ku človeku.
Kľúčovú úlohu zoologických záhrad diplomat vidí v ich možnosti predstaviť verejnosti životné prostredie a prírodu. Súčasne ale zdôraznil, že by mali zvieratám zabezpečiť také podmienky, ktoré čo najväčšmi pripomínajú ich prirodzené prostredie.
Na otázku, či má návšteva zoo pre deti zmysel aj v dnešnej pretechnizovanej dobe, odpovedal, že je fascinujúcejšie vidieť zvieratá naživo ako len na obrazovke či v počítačovej hre. Podľa jeho slov takáto návšteva podporuje u detí fantáziu a predstavivosť a súčasne predstavuje pre mestské deti najlepší spôsob, ako im ukázať životné prostredie.
Aj prostredníctvom spolupráce s bratislavskou zoo chce britská ambasáda bojovať proti klimatickým zmenám. Finančne ju podporila prostriedkami zo zbierky, ktorá sa uskutočnila v rámci júnových osláv narodenia britskej kráľovnej Alžbety II.