SME

Postreky proti komárom začnú budúci týždeň

Mesto sa rozhodlo postrekovať. Zisťuje sa, kde sú ohniská výskytu. Hygienici oznámili, že komária kalamita neexistuje, v týchto dňoch sú ale postreky opodstatnené. Územia, ktoré sú chránené, sa striekať môžu až s povolením úradu životného prostredia.

Postrek proti premnoženým komárom sa naposledy v meste robil pred troma rokmi. Najhoršia situácia bola v Devíne.Postrek proti premnoženým komárom sa naposledy v meste robil pred troma rokmi. Najhoršia situácia bola v Devíne. (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Mesto sa rozhodlo postrekovať. Zisťuje sa, kde sú ohniská výskytu. Hygienici oznámili, že komária kalamita neexistuje, v týchto dňoch sú ale postreky opodstatnené.

BRATISLAVA. Mesto začne začiatkom budúceho týždňa s postrekmi proti komárom. Ako oznámila hovorkyňa Eva Chudinová, magistrát koncom týždňa listom požiadal mestské časti o oznámenie kontaktnej osoby, ktorá spresní lokality a ohniská výskytu, kde sa chemický postrek proti komárom spraví.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Na základe rozhodnutia primátora je mesto pripravené prostredníctvom svojho dodávateľa aplikovať postrek podľa potreby v najbližších dňoch, pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa," povedala Chudinová.

SkryťVypnúť reklamu

Postrek bude robiť spoločnosť CHEMIX-D, ktorá ho robila už pred troma rokmi. Firma vyhrala súťaž na dodávanie postreku.

Môžu to robiť mestské časti

Podľa štatútu hlavného mesta, ktorý nadobudol účinnosť 1. septembra 2008, si môžu postrek zabezpečovať mestské časti aj vo vlastnej réžii, magistrát bude koordinátorom uvedených prác.

Oddelenie životného prostredia zároveň požiadalo mestské časti o informáciu, ako mestská časť zabezpečuje postrek, príp. akou finančnou čiastkou môže prispieť na túto činnosť, ak ju bude zabezpečovať hlavné mesto.

Na územie sa musí vzťahovať I. stupeň ochrany prírody, čo znamená, že územie nepodlieha špecifickým ochranným podmienkam. Na ohniská výskytu komárov, ktoré sa nachádzajú v územiach s vyšším stupňom ochrany kde nie je možné postrek vykonávať, je nevyhnutné požiadať Krajský úrad životného prostredia v Bratislave o vydanie súhlasu na pozemnú aplikáciu chemických látok a vydanie výnimky.

SkryťVypnúť reklamu

Podnet dali obyvatelia

Situácia s komármi začína byť v meste veľmi nepríjemná. Komáre neobťažujú len ľudí v okrajových častiach, kde zvyčajne bývajú záplavy (Devín, Devínska Nová Ves), ale už aj v centre. Na štípanie sa sťažujú už aj návštevníci letných terás.

„Lokálne až plošné dezinsekčné zásahy proti komárom v týchto oblastiach považujeme za opodstatnené a veľmi potrebné,“ hovorí o oblastiach pri Dunaji a Morave Stanislav Duba z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Ako vysvetlil, situáciu kalamitou nemožno nazvať, keďže podľa žiadnej normy sa nedá povedať, kedy k takejto kalamite dochádza. Situácia je ale kritická.

Kde sú komáre


Podľa informácií z miestneho referátu ekológie a zelene zaznamenali najväčšie sťažnosti na komáre najmä v Parku SNP v Líščom údolí, pri Karloveskom ramene, na Dlhých dieloch a v lokalitách Rovnice a Kútiky.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré mestské časti zatiaľ problémy s komármi nemajú. Ide napríklad o Vrakuňu či Vajnory. "Komáre zatiaľ, vďakabohu, nemáme," povedal vajnorský starosta Ján Mrva.


Sťažnosti na komáre zaznamenáva aj najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka. Podľa jej hovorcu Ľubomíra Andrassyho sa najviac vyskytujú najmä po nedávnych povodniach na Tyršovom nábreží, ale aj na petržalskej hrádzi či v okolí Chorvátskeho ramena. "Občania môžu sťažnosti na komárov nahlásiť na Zelenej linke," povedal Andrassy. Zelená linka má číslo 02/ 68 286 853.

Hovorca zároveň potvrdil, že mestská časť má vo svojom rozpočte vyčlenené peniaze aj na postrek proti komárom, práce chce koordinovať s mestom.

Postreky chce však použiť len v krajnej situácii, keďže mnohé používané chemické látky podľa ochranárov škodia životnému prostrediu. "V takom prípade by sa postrekovali len ohniská komárov," dodal Andrassy.

Devín stále čaká na oficiálne stanovisko hygienika, na základe ktorého by sa tu mohol vykonať postrek proti komárom. Ich výskyt podľa slov starostky mestskej časti Ľubice Kolkovej označil hygienik za enormný, svoje oficiálne stanovisko však Devínu ešte neposlal, a tak Devín postrek vykonať nemôže.

"Musíme naň počkať, potom ho pošleme na vedomie Krajskému úradu životného prostredia, no a uvidíme, či potom budeme môcť začať s postrekom," povedala dnes Kolková s tým, že takéto stanovisko je potrebné preto, že všetky územia Devína sa nachádzajú vo vyššom stupni ochrany prírody, ako je stupeň jeden, ktorý postreky povoľuje.

Ich vykonanie však môže podľa Kolkovej skomplikovať aj počasie, keďže "neustále prší, a vtedy nemá význam postrekovať, lebo dážď všetko hneď zmyje a peniaze sa vyhodia len tak". Vzhľadom na situáciu s komármi sa však Devín bude snažiť, aby sa postrek mohol urobiť. Dodala, že o vykonanie postrekov sa budú určite snažiť aj iné mestské časti Bratislavy, kde bola vysoká voda a majú preto problémy s komármi.

(sita, tasr)

Magistrátu začne s postrekom na základe podnetov mestských častí na obťažovanie obyvateľov komármi. Listom z konca júna požiadal hygienikov o informáciu o stave a lokalitách výskytu komárov a o tom, či bolo zaznamenané výrazne premnoženie komárov.

"Regionálny úrad informoval, že niektoré oblasti sú zatopené vodou, nie je možné vykonávať postrek a vykoná prieskum v tomto týždni. Zároveň hygienici informovali mestskú časť Devín, o tom, že ohodnotenie, či ide o kalamitu má význam po opadnutí vysokých vôd a vytvorení pobrežných barín, potenciálnych liahnísk," povedala Chudinová.

Hlavné mesto zatiaľ nedostalo oficiálne oznámenie o výskyte komárov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Magistrát rovnako čaká aj na vyjadrenia mestských častí, zatiaľ má pozitívne informácie z Devína a Devínskej Novej Vsi, Vrakuňa a Vajnory oznámila, že nebude aplikovať postrek, naopak Karlova Ves oznámila lokality, v ktorých je nutné vykonať postrek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu