Rádio Luxembourg (laxík).
Táto rozhlasová stanica dokázala ovplyvniť chod dejín. Aspoň pokiaľ ide o hudbu. Počúvalo ju vyše dvadsať miliónov poslucháčov. Koľko z nich bolo z Československa, nedokážem odhadnúť. Že to mohlo byť okolo sedemdesiatosem percent mládeže v tínedžerskom veku, o tom som presvedčený.
Isté však je, že takto vzduchom, čiastočne prekrytí hučaním rušičiek, k nám doplachtili Shadows, Roy Orbison, Elvis Presley, Chubby Checker, Beatles, Cliff Richard, Everly Brothers, Brenda Lee, Hollies, Animals, Rolling Stones, Who, Kinks, Troggs a mnohí ďalší.
Bolo to rádio, ktoré bolo zdrojom inšpirácie pre všetkých rockerov - aktívnych i pasívnych.
Bol september 1961, keď som si po prvýkrát naladil laxík. Mal som vtedy rádio Tesla značky Echo s magickým zeleným okom. Zelené svetlo postupne slablo pre časté úniky zvuku. V tom čase to bola jediná rozhlasová stanica, ktorá vysielala nepretržite dvadsaťštyri hodín hudbu, ktorú sme všetci milovali - rokenrol. V sobotu v noci medzi jedenástou a dvanástou sa vysielala Top Twenty, ktorú moderoval Barry Alldis.
Bolo nezvyčajné, že začínal číslom jeden. Neskôr som sa dozvedel, že údajne na žiadosť sponzorov, zadávateľov reklamy.
V zime sa vysielanie posúvalo o jednu hodinu, takže sa začínalo až o polnoci.
Pretože ma rodičia posielali do postele už o desiatej, mal som nastavený budík, aby som začiatok vysielania neprespal. Pod perinou som schovával tranzistor Tesla naladený na strednej vlnovej dĺžke dvestoosem, čo bolo vysielanie laxíka.
Vysielačka mala výkon osemsto wattov, takže bolo možné ju naladiť v celej Európe. Diskdžokeji boli z Anglicka a technici z Luxemburska. Niektoré relácie sa nahrávali v Londýne a posielali sa pripravené magnetofónové pásky. Bola to vlastne mixáž živého vysielania s nahratými páskami z Londýna.
Rokenrol prechádzal cez železnú oponu takmer výhradne na rozhlasových vlnách Rádia Luxembourg. Bez tohto rádia by naša omladina rokov šesťdesiatych skončila pri častuškách. Zašumený zvuk s občasnými výpadkami som počúval na svojom tranzistore, ktorý som dostal k úspešným maturitám.
Laxík znovu vysiela a dá sa naladiť aj cez internet. Hrajú sa tam i skladby, ktoré sme kedysi počúvali zašumené a rozkúskované, tentoraz v digitálne remasterovanej podobe. Obnovené vysielanie sa usiluje nadviazať na starú tradíciu, technická kvalita vysielania je príliš vysoká... už to nie je ono. Chýba mi zašumený zvuk tranzistora.
Rádio Caroline
Konkurencia laxíka mala podobný repertoár. Vysielalo sa z pobrežných vôd lode v rokoch 1964 - 1967 pre približne desať miliónov poslucháčov. V špeciálnej relácii, kde sa hralo podľa priania poslucháčov, som si objednal Bôues Suede Shoes. Vysielanie nebolo legálne. Po prijatí zákona, ktorý neumožňoval vysielanie z lode, stanica ukončila svoje aktivity.
Pokračovanie nabudúce