Naše hlavné mesto poskočilo v prieskume najdrahších miest sveta. Predbehli sme Prahu, Brusel či Berlín. Je za tým najmä silný kurz koruny a eura.
BRATISLAVA. Naše hlavné mesto sa v tohtoročnom rebríčku najdrahších miest sveta umiestnilo na 30. mieste. Bratislava musí platiť za úspešné obdobie silného hospodárskeho rastu posledných rokov. Život je tam po zavedení eura výrazne nákladnejší v porovnaní s ostatnými hlavnými mestami krajín Višegrádskej štvorky, kde miestne meny slabli. „Platíme" teda aj za silnú menu.
„Zdá sa mi, že teraz je v Bratislave všetko drahšie ako pred rokom-dvoma," hovorí Ilona z Poľska, ktorá po štúdiu v Berlíne prišla pracovať na Slovensko. Ceny u nás sú podľa nej na rovnakej úrovni ako v Nemecku.
Povšimnutiahodný je fakt, že zatiaľ čo metropoly V4 výrazne zlacneli, spomedzi nich Varšava najviac, Bratislava naopak zdražela. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Dopekla, draho tu je
Poľsko je pre ňu stále výrazne lacnejšie. „Ak zarábate v eurách, oplatí sa ísť nakupovať do Poľska." Varšava „zlacnela" o 78 miest a prepadla sa na 113. priečku. Budapešť klesla na 108. miesto, Praha je na 70. priečke. Oproti minulému roku Bratislava vyskočila o 15 priečok.
Dole v rebríčku išla oproti vlaňajšku aj väčšina európskych miest. Pred nami zostala Viedeň. Prieskum agentúry Mercer porovnával náklady na život v 143 mestách sveta.
Draho je tu pre cudzincov
Sociológ Ján Bunčák zdôrazňuje, že Slováci to vo svojej metropole nemusia mať až také ťažké. „Bratislava je naozaj veľmi drahá, ale najmä pre cudzincov, ktorí tu žijú. Domáci to tak určite nepociťujú," povedal. Život pre cudzincov je tu podľa neho pravdepodobne jeden z najdrahších v Európe.
Domáci však nemajú vo zvyku vyhľadávať luxusné služby, ktoré patria k manažérskym funkciám.
Na východ od Bratislavy je drahšia už len Moskva, ktorá je už roky známa extrémnymi cenami.
Vysokú pozíciu Bratislavy v rebríčku Bunčák vysvetľuje aj tým, že v iných mestách je podstatne menší rozdiel medzi nákladmi domácich a cudzincov.
Rebríček zostavujú porovnávaním zhruba dvesto položiek: nákladov na bývanie, cestovné, stravu a oblečenie vyslaných pracovníkov. Na vrchole skončilo Tokio, Osaka a Moskva.
Môže za to kurz
Život zdražuje aj hospodársky rast. „Výkonnejšie a úspešnejšie regióny spravidla čelia aj relatívne vyššej cenovej úrovni," hovorí analytik Volksbank Vladimír Vaňo. To platí najmä pri cenách nehnuteľností - ceny bytov i domov sú veľmi vysoké, čo platí o prenájmoch aj službách. Vlani rástla naša ekonomika o 6,4 percenta, rýchlejšie ako u našich susedov a rovnako to bolo aj v posledných rokoch.
Výrazné výkyvy v rebríčku vysvetľuje agentúra kolísaním mien jednotlivých štátov. „Oproti vlaňajšiemu marcu je kurz slovenskej koruny voči euru o viac než sedem percent silnejší," hovorí Vaňo. Stredoeurópske meny voči euru oslabli: poľský zlotý takmer o štvrtinu, forint okolo 12 percent.
Nehnuteľnosti sú stále drahé
O vysokých cenách na realitnom trhu hovorí JAROSLAV DOLNÁK z realitnej kancelárie 1. Merkury Reality.
Prečo sú ceny nájmov a nehnuteľností také vysoké?
„Ceny boli umelo nastavené vysoko developermi. Keď má priemerný človek ísť s cenou dole a jeho sused predal pred rokom byt za štyri milióny korún, tak prečo by on len rok po ňom mal predávať podstatne lacnejšie?"
Je tu cenová bublina?
„Áno. Ceny by mali reagovať na dopyt, ktorý už nie je tak intenzívny, lebo ľudia vyčkávajú na lepšie ceny."
Aký vývoj očakávate? Pôjdu ceny dole?
„Áno. Budú stagnovať alebo pôjdu dole v prípadoch, že ľudia sa nebudú chcieť zadlžovať. Kto má peniaze a povie si, že z ceny nezľaví a má z čoho žiť, bude ponúkať byt za tisícku. Ale tí čo to mali ako investíciu a nemôžu sa ďalej zadlžovať voči banke, pôjdu do nuly, teda pokryjú si nájmom náklady na byt.
(zz)
Chýba tlak na ceny
Po rokoch v Prahe si musí výdavky u nás pozorne strážiť. Bol totiž zvyknutý na nižšie ceny.
BRATISLAVA. Brit Alastair Bassett žije v Bratislave takmer rok a neprekvapilo ho, že je toto mesto v rebríčku najdrahších miest tak vysoko. Po ôsmich rokoch v Prahe sa učiteľovi angličtiny zdá hlavné mesto Slovenska neúmerne drahé.
„Hoci mám plat vyšší ako v Prahe, musím si dávať pozor, koľko miniem. Drahšie je ubytovanie, oblečenie i potraviny." Bassett si to vysvetľuje tým, že u nás nie je taký súboj o zákazníka a človek tu má menej možností na výber. Česká metropola má podľa neho viac výhod - dynamickejší kultúrny život, kozmopolitnú atmosféru a životné náklady, ktoré nepovažuje za predražené.
Väčšiu konkurenciu ako faktor, ktorý stláča ceny, si všimol aj Jaro Novak. Z Bratislavy do Bruselu sa odsťahoval pred dvoma rokmi. „Majú väčší trh, čo je vidno na cenách elektroniky," hovorí. Drahé sú služby. „Za inštalatéra, ktorí spraví podlahu v dvoch izbách, zaplatí človek asi 20-tisíc eur.
Tlmočník Matúš Németh má stále pocit, že zo svojho platu si môže viac dovoliť doma ako v belgickom Bruseli, hoci Brusel za Bratislavou zaostáva o 11 priečok. „Zaplatiť 40 eur za večeru v Bratislave znamená, že večeriam v pomerne dobrej reštaurácii. V Bruseli je to bežný štandard," hovorí.
Platy však hovoria jednoznačne v prospech Bruselu, preto fakt, že nájomné, oblečenie či doprava sú v oboch mestách porovnateľné, slovenské hlavné mesto znevýhodňuje. „Bratislava je dynamická, neustále sa mení a rastie. O niekoľko rokov bude to umiestnenie úplne iné," hovorí Németh a očakáva, že aj tu platy postupne porastú.
(mk,mgl)
CoL 2009 Ranking and Price Comparison