Poslanci dlho diskutovali, no problém s PKO sa opäť nevyriešil. Novú halu Lido Park v Petržalke, ktorá vraj nie je náhradou za PKO, neschválili, iba zobrali na vedomie, že zámer existuje. Začnú sa vypracovávať projekty.
STARÉ MESTO. Mestskí poslanci dnes predĺžili primátorovi Andrejovi Ďurkovskému termín, dokedy má začať s právnymi krokmi na záchranu PKO. Rozhodnúť o ďalšom osude PKO sa má v septembri. Diskusia trvala takmer dve hodiny.
Primátor dodnes neurobil to, k čomu ho poslanci koncom apríla zaviazali - aby ihneď požiadal o zrušenie búracieho povolenia a aby vypovedal zmluvu na búranie s investorom. Po novom by tak mal urobiť do konca augusta.
Do konca augusta má aj predložiť poslancom všetky dokumenty týkajúce sa PKO. „Nech sa to povie nahlas, že toto uznesenie nebolo splnené. Primátor chce dlhší čas. Nebolo ani vysvetlené prečo, ale dobre," povedal zvýšeným tónom starosta Petržalky Milan Ftáčnik (bez prísl.). Primátor reagoval: „Ak by som o zrušenie povolenia požiadal, mohol by som spôsobiť mestu problém. Preto som termín nesplnil." Právnici totiž Ďurkovskému požiadavky poslancov splniť neodporučili.
Tí hovorili o celej situácii od roku 2005 - niektorí mali opäť pocit, že musia vysvetľovať, prečo pred štyrmi rokmi hlasovali za predaj pozemkov pod budovami.
Improvizácia primátora
Poslanci vyčítali primátorovi, že improvizuje. „Prečo chcete riešiť koncepčné veci v bode rôzne?" pýtal sa Ján Budaj (DÚ). Tento bod býva totiž zaradený na záver rokovania, keď už býva v sále menej poslancov aj médií.
„Urobila sa právna analýza k nášmu postupu, prečo sa neurobila aj k tomu, čo spravil investor? Nespôsobil mestu škodu?" povedal Valentín Mikuš (Občiansky klub). „Bavíme sa o plnení uznesenia a nie o PKO. Ak by sme sa bavili o PKO, budeme tu ešte aj päť hodín."
Zástancovia búrania PKO, napríklad Pavol Minárik (bez prísl.), dôvodili najmä financiami, ktoré by PKO ešte potrebovalo na obnovu. „Nie je nič ľahšie ako hlasovať za uznesenie, keď nevieme, koľko nás to bude stáť."
Rozhorčoval sa aj Ftáčnik, hlavne nad tým, prečo stále primátor nepovedal, čo vlastne preferuje. „Povedzte svoj názor, čo chcete s PKO. Ja tomu fakt nerozumiem. Čoho sa bojíte? Prosím vás, aby ste sa vyjadrili."
Viacerí z poslancov sa voči Ďurkovskému vyjadrovali tvrdo. „Búranie chystáte, iba ho odkladáte do doby, kým to bude pre investora výhodné," povedal Budaj. „Deväťdesiatpäť percent bežných ľudí, ktorí nechodia na zastupiteľstvá, vnímajú PKO citlivo," povedal Dušan Hruška (SZS). Podľa neho ten, kto sa ho nepokúsi zachrániť, nemá vo voľbách šancu.
Radosť z kydania špiny
Primátor sa bránil. „Viem, že niektorým robí radosť kydať špinu na Ďurkovského. Nie je za to zodpovedný len primátor. Ten princíp je správny, za tým si stojím. Nemyslím si, že existuje niekto, kto by nechcel elegantné nábrežie." K súčasnej situácii povedal: „Treba povedať, či chceme nový kultúrny stánok. Ukáže sa to pri jednotlivých bodoch. Kto trvá na zachovaní PKO, nemôže povedať, že nevedel o dôsledkoch."
Lido Park a spätná kúpa
Rokovalo sa aj o ďalších dvoch bodoch, ktoré s PKO súviseli, buď už priamo alebo nepriamo. V prípade Lido Parku, projektu Popper Capital, sa diskutovalo tiež vyše hodiny. S prestávkou, pretože zastupiteľstvo po čase už nebolo schopné uznášania. Hrozilo, že si zvyšok programu poslanci odrokujú v auguste. Nakoniec sa ale poslanci zišli - bolo ich o dvoch viac ako bolo nutné.
Projekt neprešiel ako ho poslanci dostali, zámer len poslanci zobrali na vedomie, kúpu novopostavenej haly súkromníkom na petržalskej strane neschválili. S tým, že myšlienka haly sa im pozdáva, báli sa ale prijať jednoznačné rozhodnutie o neskoršej kúpe haly aj s pozemkami.
"Nech sa to tvári akokoľvek, je to hrubé porušovanie zákona o verejnom obstarávaní," povedal Minárik (bez prísl.). Podľa neho a tiež poslanca Budaja by mesto, ak chce halu, malo vypísať súťaž. Navyše, projekt nie je v súlade s územným plánom zóny, lebo zmenu práve pre tento projekt petržalskí poslanci neschválili.
"Je to bianco šek, nepoznáme cenu pozemkov, ktoré máme kúpiť , na také niečo ani zákon nemyslel. Obchádzajú sa princípy zákona," povedal Budaj.
Podľa pôvodného návrhu totiž súkromník mal postaviť halu a mesto by ju potom odkúpilo za 10 miliónov eur plus pozemky.
Riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová odmietla, že by šlo o špekulatívnu transakciu. Za pravdu jej dával aj primátor: "Toto nie je odsúhlasenie projektu, to je len zámer. Rozhoduje 80 poslancov, takže rozhodnutia mesta sú transparentné," povedal.
Tieto argumenty ale odmietli opäť Budaj a Minárik. "Tu už sa to zaužívalo, že zrazu je zo zámeru hotová vec," povedal Minárik. "Za zámerom nasleduje hotový materiál. Tomu, kto potom protestuje, poviete, že mal prísť keď sa prerokovával zámer a tomu kto by teraz protestoval, poviete, že to je ešte len zámer," povedal Budaj.
Oponoval Štefan Holčík. "Investor dal ponuku, je našou povinnosťou sa k tomu vyjadriť. Stačí to len odmietnuť," povedal.
Podľa uznesenia by mal investor teraz predložiť projekty v troch variantoch, ktoré zastupiteľstvo prerokuje.
Spätná kúpa sa ešte dorieši
Poslanci rozhodovali aj o spätnej kúpe pozemkov pod PKO. To nakoniec neprešlo, cena navrhnutá majiteľom, Henbury Development, sa všetkým zdala premrštená. Za pozemky, ktoré kupovali za necelých 10 miliónov eur, chceli teraz 24,7 miliónov eur.
Poslanec Stanislav Fiala (KDH) navrhol, aby ceny znížili, nakoniec ale z debaty vyplynulo, že sa treba vyjadriť k tomu, čo investor ponúka. Na navrhnutých asi 10 miliónov eur, za ktoré developer pozemky kúpil, námestník primátora Milan Cílek (OK) povedal, že by sa možno v rezervnom fonde našli. Otázne by ale bolo ďalšie financovanie rekonštrukcie, ktorú PKO potrebuje.
Navrhnutá nižšia cena nakoniec stroskotala na tom, že poslanci mali obavy, ako by potom vymohli časť ceny, za ktorú mal investor vybudovať promenádu. Mesto by tak zaplatilo spätne aj promenádu, ktorú by nik nevytvoril.
Spätnú kúpu teda poslanci neschválili, rokovania s investorom má ale primátor viesť ďalej, v hre je teda možná nižšia, "rozumná" cena, reálna pre spätný odpredaj. V septembri má Ďurkovský oznámiť, ako rokovania s developerom pokračujú.
Autor: Dorota Kraková