STARÉ MESTO. Stavba na Námestí 1. mája sa dlhú dobu nehýbe. Za plotom, ktorý zabral časť chodníka pri hlavnej ceste, sa skrýva rozrytá zem a osamelý príves. Ľudia chodia popri plote medzi autami, vyhýbajú sa obchádzaniu cez križovatku.
Výstavba, ktorá obmedzuje chodcov, nie je v Bratislave zvláštnosťou. Ploty a lešenia ich niekedy nútia viackrát prebiehať zo strany na stranu aj na tej istej ulici. Pribúdať však môžu stavby, kde investorom chýbajú peniaze, tak ako pri Yosaria Plaza – bývalý obchodný dom Ružinov sa neprerába už roky.
Problém je v peniazoch
Situácia sa ani na Námestí 1. mája zrejme tak skoro nezmení. Spoločnosť ARX, ktorá tu plánovala polyfunkčný objekt, má problém s peniazmi. „Nemáme dostatok vlastných finančných prostriedkov, aby sme mohli v stavbe pokračovať,“ povedal konateľ spoločnosti Marián Kohút. „Banky nám dávajú nesplniteľné podmienky na poskytnutie úveru na stavbu.“
Na otázku, či by sa finančných ťažkostí nezbavili predajom projektu, Kohút odpovedal, že o tom neuvažujú. „Všetko sa však dá kúpiť aj predať, záleží od ponuky záujemcu.“
Výstavba sa už posúvala
Dodal, že ak by získali peniaze, stavbu dokončia v plánovanom termíne, teda do septembra 2010. Dovtedy majú platné stavebné povolenie.
Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová povedala, že pôvodné stavebné povolenie z roku 2004 už úrad predlžoval do septembra 2008, a potom stanovil súčasnú lehotu. Zdržanie výstavby pociťujú chodci.
„Obchádzkovú trasu rieši značenie podľa schváleného projektu organizácie dopravy,“ povedala Kopřivová.
Značka, ktorá vyzýva chodcov, aby prešli na druhú stranu, je však len v bočnej uličke. Priamo pri hlavnej ceste značenie nie je.
Pre stavbu sa mala uzavrieť susedná Jozefská ulica, ktorá zatiaľ ostáva bez obmedzenia. „Vidíme, že stavba sa nehýbe. Na Jozefskej mal byť žeriav, ale keď práce nepokročili, neuzavreli sme ju,“ povedala Kopřivová.
Možnosť neobmedzovať chodcov, kým sa výstavba nezačne, vidí aj v súvislosti s plotom. Mohol by sa podľa nej posunúť tak, aby uvoľnil chodník. „To je však už vecou magistrátu, ktorý povoľoval zabratie chodníka, a stavebníka.“
Mesto tvrdí, že za zabratie chodníka nedostalo zaplatené. Začína správne konanie, v ktorom môže dať pokutu približne do 33-tisíc eur. Povedala to hovorkyňa mesta Eva Chudinová.
„Čo tvrdí magistrát, je jeho vec,“ hovorí Kohút. „Nemáme poznatky o začatí správneho konania. Máme stále platnú zmluvu o prenájme verejného priestranstva a pravidelne za tento priestor platíme.“
Podľa neho sa plot posunúť nedá. „Chodník tam už nie je. Pokiaľ chodci nedodržujú dopravné predpisy, je to na ich vlastné nebezpečenstvo.“