DÚBRAVKA, RUŽINOV. Betónové ohrádky, v ktorých kedysi v Dúbravke stáli kontajnery, sa zmenili na odkladisko harabúrd. Kusy rozbitého nábytku, koberce, záchodová misa či vrecia plné odpadkov tam nie sú ničím nezvyčajným. Kontajnery na komunálny aj separovaný odpad pritom stoja na ceste.
Hovorilo sa o tom na poslednom dúbravskom zastupiteľstve. Poslanci si v materiáli prečítali, že z 240 stojísk až v 159 prípadoch stáli kontajnery na chodníku, ceste alebo na parkovisku, čo je v rozpore s cestným zákonom. Na zahádzané bývalé stojiská sa sťažujú aj obyvatelia.
Dajú projekt aj peniaze
Mestská časť sa chystá vyzvať správcov na výstavbu nových stojísk, ktoré by spĺňali súčasné podmienky. Hotové by mali byť do štyroch rokov. Správcovia by však aspoň s prípravou podkladov pre vznik stojiska mali začať už do jedného roka.
Dúbravka im chce ponúknuť dva typové projekty - drahšiu murovanú verziu alebo lacnejšiu z pletiva. „Stojiská môžu vybudovať aj podľa vlastného projektu," povedala hovorkyňa Dúbravky Lucia Balajová.
Prístrešky majú platiť správcovia bytových domov. Poslanci schválili, že počas štyroch rokov môžu získať dotáciu do výšky polovice nákladov. Najviac dostanú správcovia, ktorí o peniaze požiadajú prvý rok - 830 eur.
Najmenší príspevok bude v štvrtom roku - 330 eur. Podobne odstupňované príspevky majú byť aj na rekonštrukciu súčasných stojísk. V prvom roku je najvyššia možná suma 415 eur, vo štvrtom 165 eur.
Na triedenie si ľudia nezvykli
Skládky na stojiskách nie sú problémom len v Dúbravke. Hovorkyňa spoločnosti OLO Margita Tieleschová povedala, že niekedy je stojisko také zaplnené, že kontajner sa tam nezmestí. Za tento odpad smetiari nie sú zodpovední, aj keď ho kedysi odvážali.
Pravidlá sa zmenili už dávnejšie, no ľudia si stále nezvykli. Namiesto triedenia hádžu do špeciálnych smetných nádob aj to, čo tam nepatrí. „Mali sme kontajner na plasty plný sutiny, nedal sa ani zodvihnúť," hovorí Tieleschová.
V lokalite rodinných domov v Trnávke do konca mesiaca OLO robí pilotný projekt triedenia. „Do domácností sme rozdali vrecká na papier, sklo a plasty. Každé dva týždne sme ich zbierali," hovorí. „Ešte sa vyhodnotí, či a ako by projekt pokračoval."