Napriek rozsiahlej stavebnej aktivite Bratislava ťažko nadobúda ucelený výzor. Projekt Mestské zásahy ateliéru Vallo Sadovsky Architects ponúka 50 alternatívnych riešení zákutí hlavného mesta od mladých architektov a dizajnérov.
Na SME.sk budeme postupne uverejňova všetky projekty po celý rok, vždy v nedeľu na obed. Autormi dnešného projektu je Tomáš Amtmann.
Problém parkovania je v Bratislave taký rozsiahly, že si bez neho už pomaly ani nevieme predstaviť bežný pracovný deň. Márne blúdenie v prepchatých jednosmerkách patrí k typickému mestskému koloritu, ktorý testuje psychickú odolnosť a postreh šoférov až na hranice únosnosti. Sme ale naozaj odkázaní iba rezignovane trpieť za volantom?
Nie, neprichádzame s nejakým prevratným nápadom, ako podmínovať Bratislavu sieťou podzemných parkovísk. Ani nechceme lamentovať nad nákladnou víziou metra či koľajovej nadzemky. Našou prioritou sú drobné, elegantné zásahy v citlivo vybraných častiach Bratislavy. Chceme spájať zaujímavé architektonické riešenia s praktickým využitím pre všetkých obyvateľov. Jedine tak sa dá, krôčik po krôčiku, meniť Bratislavu na modernú a peknú metropolu.
Málo priestoru na parkovanie nás núti porušovať predpisy priamo v strede mesta. FOTO: SME - PAVOL FUNTÁL.
Krôčik po krôčiku sme si kedysi skladali aj vlastné, ideálne mestá z kociek alebo lega. Podobným systémom často rozmýšľajú architekti pri začiatku uvažovania nad vizuálom plánovanej ulice či budovy. Pridávajú, odoberajú a prevracajú jej časti s hravosťou malého dieťaťa, pričom sa nesmú báť netypických riešení a občas otočiť celú koncepciu hore nohami či začať odznova. Až potom začína tvrdá práca s pôdorysmi a vzorcami.
Skúsme sa teda pozrieť na svet očami architekta a vylepšiť zaujímavý priestor napríklad na Gorkého ulici.
Bod 1 - Mám miesto!: Počas cesty do práce si už dlhšie všímame nevyužitý priestor medzi dvoma budovami. Nachádzajú sa na Gorkého ulici, prázdna plocha predstavuje v centre Bratislavy naozaj zbytočný luxus. Čo by sa s tým dalo urobiť?
Bod 2 - Mám nápad!: Prvý nápad prišiel spontánne. Príjemne by sa tam oddychovalo na terase kaviarne.
Bod 3 - Alternatíva!: Kaviarní je v meste veľa, ale chýba tu zeleň. Čo takto malý park alebo aspoň upravený trávnik?
Bod 4 - Všetko odznova: Sme v centre mesta a všade naokolo trúbia autá. V okolí je mnoho kancelárií či firiem, ľudia sem dochádzajú najmä autom. Kde parkujú? V Bratislave je to večný problém. Ergo, nie je práve parkovanie to, čo najviac trápi obyvateľov hlavného mesta? Zavrhnime preto predošlé nápady a začnime riešiť nadzemné viacpodlažné garáže. Jedna taká by sa sem ideálne zmestila.
Bod 5 - Ako vylepšiť parkovisko: No predsa kaviarňou a zeleňou. K posedeniu pri káve či pohári vína predsa patrí pekný výhľad. A naše garáže presne toto umožnia. Na ich strechu by sa zmestila práve kaviareň s vyhliadkou na mesto, čo je značné vylepšenie oproti pôvodnej terase, zastrčenej medzi dvoma budovami. Zdvihnime teda kaviareň hore!
Bod 6 - Kam so zeleňou: Úspešná kombinácia dvoch koncepcií láka zakomponovať aj tretí nápad. To je už zložitejšie, fantázia musí pracovať. Možno pomôže aj inšpirácia z blízkych historických budov. Niektorým popínavé rastliny celkom zakrývajú prednú fasádu. To by šlo! Vertikálny „trávnik" môže šetrne a zaujímavo prekryť industriálne vnútro technickej budovy.
Bod 7 - Máme hotový projekt: Pootáčané, skombinované, všetko sa stretáva v modernej „kocke", vsunutej medzi dve pôvodné budovy. Domáci môžu parkovať v zaujímavej, priestrannej džungli, zatiaľ čo turisti budú s potešením fotiť strešnú panorámu Starého mesta. Samozrejme, že z našej novej kaviarne. KLIKNITE ako to celé vyzerá.
Mestské zásahy je pravidelný seriál, ktorého novú časť si môžete pozrieť každú nedeľu od 12:00 na bratislava.sme.sk.
Predchádzajúce diely nájdete TU
Autor: mir