RUŽINOV. Mesto pripustilo, že situáciu na nebezpečnej križovatke Ivanská – Trnavská, ktorou prechádza železničná trať, zákaz odbočenia nerieši. Ten pre autá a mestskú hromadnú dopravu platí od 11. mája.
Vozidlá nemôžu zabočiť cez priecestie z Ivanskej cesty na Vrakunskú. A hoci magistrát odbočenie zakázal, obchádzkovú trasu pre autá nevyznačil.
Jednou z príčin zmeny organizácie na križovatke bola aj hrozivá nehoda vlaku a autobusu MHD, ku ktorej prišlo koncom apríla, keď autobusu vypol motor. Príčiny nehody sa dodnes vyšetrujú.
„Problém na križovatke v žiadnom prípade nemožno považovať za vyriešený vzhľadom na pretrvávajúcu absenciu alternatívnych trás za zrušený smer Ivanská – Vrakunská,“ povedal Ján Zachar, vedúci oddelenia koordinácie dopravných systémov a výstavby magistrátu.
Zachar tvrdí, že zmena v organizácii dopravy je len operatívnou reakciou a havarijným zásahom na zvyšujúce sa riziko závažných kolízií.
„O spokojnosti mesta zatiaľ teda nemožno hovoriť,“ dodal Zachar.
Ľudia riešia sami
Keďže vyznačenie obchádzkovej trasy a alternatívne cesty chýbajú, vodiči riešia situáciu po svojom. Pre zákaz odbočenia na Vrakunskú cestu sa otáčajú na najbližšej možnej odbočke z Trnavskej cesty. Využívajú na to tunajšie parkovisko. Takéto riešenie komplikuje dopravu najmä obyvateľom z okolia, ktorí jazdia domov.
„Na Mesačnej ulici sa nikdy toľko áut netočilo,“ hovorí Jozef bývajúci na Ostredkovej. „Zlé je to najmä ráno okolo ôsmej, keď prichádzajú do Bratislavy ľudia z diaľnice, a potom podvečer.“
Niekedy tu je vraj áut tak veľa, že sa stoja aj na nebezpečnom železničnom priecestí.
Sľubuje sa už dlho
Vyriešiť križovatku chce mesto už dlhšie mimoúrovňovým prepojením Vrakunskej a Galvaniho ulice. Ráta sa s ním aj v územnom pláne a viesť by malo ponad železničnú trať. „Projekt je v štádiu začatého územného konania o umiestnení stavby,“ dodal Zachar. Prepojenie by vraj malo vzniknúť v súvislosti s výstavbou investičnej výstavby s názvom Letisko-západ.
Ďalším riešením kolízií na križovatke by bolo osadenie semaforov. Tento variant by privítali aj železnice. Zachar tvrdí, že návrh na riadenie križovatky svetlami v súčinnosti so signalizáciou pri priecestí bol vypracovaný ešte v roku 1998. Dodnes vraj však na to chýbajú peniaze. Osádzanie by totiž bolo nákladné, pretože by sa musela rozširovať Trnavská cesta.
Magistrát s tou investíciou nepočíta ani v tohtoročnom rozpočte . O zmenu sa na najbližšom zastupiteľstve pokúsi námestník primátora Milan Cílek. „Viem, že signalizácia je len dočasným riešením, no bezpečnosť je prvoradá,“ povedal.
Chodci idú do rizika
Priecestie na Ivanskej patrí k trom najnebezpečnejším na Slovensku. Priechody pre peších stále nie sú dokončené, chodníky chýbajú.
„Priechod cez koľajisko vrátane dobudovania spevnených plôch pre chodcov je súčasťou návrhu posledného operatívneho riešenia,“ reagoval Zachar. Spevnené plochy však pre potrebné zásahy do dráhových zariadení zatiaľ nevznikli.