DEVÍNSKA NOVÁ VES. Aby časť Devínskej Novej Vsi mohla chrániť protipovodňová bariéra, s veľkou pravdepodobnosťou sa bude musieť vyvlastňovať.
Desať majiteľov pozemkov v blízkosti cyklistickej trasy podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku bráni výstavbe - napadli územné rozhodnutie. Podnik už podal prvú žiadosť na vyvlastnenie.
Stavebný úrad, ktorý vec rieši, tvrdí, že vyvlastňovaní bude viac. „Možno až 130," povedala vedúca oddelenia Zuzana Polášová.
Ide o cenu?
„Pôvodne sme mali súhlas vlastníkov, ale chceli inú cenu," hovorí. Cena sa odhadla na 16,60 eura (500 korún) za meter štvorcový. „Mnohí sa dozvedeli, že tam majú pozemok, až keď sme ich oslovili. Ale väčšina sa k tomu postavila pozitívne," hovorí Peter Minárik z vodohospodárskeho podniku.
„Pozemok je malý, keď sa nezoberie celý, je nevyužiteľný," hovorí Marta Trembuláková, jedna z majiteliek. „Viem, že je tam všeobecný záujem hrádzu stavať, ale ani tá cena nebola celkom férová."
Okrem toho vlastníci chcú, aby sa línia bariéry posunula a chránila aj ich pôdu. „Nie sú tam domy, je to zátopové územie, orná pôda. Podľa zákona sa tam nedá nič stavať," hovorí Minárik.
Navyše ide o pôdu, ktorá je v rámci slovensko-rakúskej dohody nezastavateľná a je aj súčasťou chráneného územia Natura 2000. „Preto sme museli ísť po hranici územia," hovorí.
Starosta: Iná šanca nie je
Minárik hovorí, že čakať na výsledok podania v podstate nemusia, lebo protipovodňová ochrana je podľa vládneho nariadenia verejnoprospešná - keď požiadajú o vyvlastnenie, nie je dôvod stavbu odkladať.
„Iná šanca tam nie je. So stavbou hrádze ide o ochranu majetkov tisícov ľudí," vyjadril sa starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz. „Má to štátnu prioritu."
Iná alternatíva
Jedinou inou alternatívou k vyvlastneniu je už len odstúpenie od časti projektu. „Zrejme už nikdy by sa nepristúpilo k výstavbe ochrany tohto územia. To by mohlo blokovať jeho rozvoj," myslí si Minárik.
Bariéra sa totiž stavia hlavne vďaka európskym peniazom. A ak by sa časť plánu vypustila, peniaze na to určené by Slovensko muselo vrátiť.
Protipovodňová bariéra má chrániť Bratislavu pred tisícročnou vodou. Múriky už stoja v Petržalke, v Ružinove, stavajú sa v Starom Meste, Karlovej Vsi aj v Devíne.
Stavba bariér
- Pokračuje v Starom Meste na nábreží.
- V Karlovej Vsi sa stavia až od tohto roka.
- V Petržalke sa výstavba múrika zdržala, teraz sa robí bezbariérová rampa.
- V Devíne sa stavia na nábreží aj pod bralom.
(dot)