BRATISLAVA. Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský bude na rokovaní mestského zastupiteľstva (MsZ) 28. mája informovať o právnej vykonateľnosti uznesenia, ktorým ho poslanci požiadali o zrušenie búracieho povolenia na stavby v areáli Parku kultúry a oddychu (PKO) a vypovedanie zmluvy o spolupráci medzi mestom a majiteľom pozemkov pod PKO spoločnosťou Henbury Development.
"Hneď po zastupiteľstve (30. apríla, pozn. TASR) som dal pracovníkom exekutívy pokyn na prípravu týchto rozhodnutí alebo požiadaviek. Ale ide to ruka v ruke s tým, že musíme, samozrejme, posúdiť právny dopad celého tohto konania," povedal dnes pre TASR primátor Ďurkovský s tým, že na najbližšom zasadnutí MsZ bude informovať z hľadiska plnenia uznesenia.
Búracie povolenie na PKO je vydané na hlavné mesto. Primátor mal o jeho zrušenie požiadať stavebný úrad mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Dôvodom vypovedania zmluvy je porušenie jej ustanovení o súčinnosti zmluvných strán a neohlásený začiatok búracích prác zo strany kupujúceho (súčasného majiteľa pozemkov) a následne nezabezpečenie plnenia ustanovení bodu 2.1.4 zmluvy. Investor začal s búracími prácami 14. apríla a zastavil ich potom, ako dostal od mesta búracie povolenie s predlženou platnosťou do roku 2011.
Objekt PKO je majetkom mesta. Pozemky pod ním s rozlohou 29.400 štvorcových metrov za takmer 9,33 milióna eur (281 miliónov Sk) predali mestskí poslanci firme v roku 2005 vecným plnením tak, že na pozemkoch mesta postaví promenádu, ktorú mu po kolaudácii odovzdá. Firma kúpila pozemky pod PKO so zámerom výstavby multifunkčných objektov a s mestom uzavrela zmluvu o prevode pozemkov 27. februára 2006. V júni 2006 bola podpísaná zmluva o spolupráci pri búraní. Pôvodné búracie povolenie pre investora platilo do 19. apríla 2009 a bolo predĺžené do konca roka 2011. O predĺženie hlavné mesto požiadalo stavebný úrad bratislavskej časti Staré Mesto.
Za zachovanie PKO vznikla občianska iniciatíva a je záujem, aby objekt bol vyhlásený za pamätihodnosť. Najcennejšími časťami PKO sú výtvarné diela Janka Alexyho, Tibora Bártfaya a ďalšie umelecko-výtvarné objekty. Stavbu realizovali v rokoch 1940 až 1948, v roku 1975 pristavali oceľové pavilóny. PKO je známym dejiskom Bratislavských jazzových dní, plesov, koncertov, medzinárodných výstav a iných podujatí.