STARÉ MESTO. Nával ako azda ešte nikdy sprevádzal znovuotvorenie Múzea židovskej kultúry koncom minulého týždňa. Väčšina návštevníkov - aj tých VIP, riešila dilemu nič nepočuť, ale dýchať čerstvý vzduch, alebo stáť v tlačenici na špičkách a užívať si optimistické slová riaditeľa Pavla Mešťana.
Ten privítal všetkých, aj tých, čo stáli za bránou, niekoľkokrát a takmer so slzami v očiach. Po roku je múzeum „vo svojom" a s rozšírenými priestormi na expozíciu. „Zabúdame teraz na všetky príkoria, na súdnu výpoveď z budovy," vyrozprával v skratke históriu múzea, ktorá sa končí happy endom.
Po ťažkých rokovaniach pred dvoma rokmi sa totiž magistrát dohodol s ministerstvom kultúry, že si vymenia budovu, kde múzeum sídli - Zsigrayovu kúriu na Židovskej za Divadlo P. O. Hviezdoslava. Múzeum potom začalo s opravou, rok bolo zatvorené.
Teraz chytá druhý dych, hneď po znovuotvorení si zopakovalo program zmeškanej Noci múzeí, ktorú tento rok tesne nestihlo. Po múzeu znova sprevádzal sám riaditeľ, a to hneď ministra a exprezidenta. „Keď nám výtvarník Veselý vystaval priestor a zostalo nám židovské pohrebníctvo, potešili sme sa. Smrť tu zostala," vysvetľoval najváženejším hosťom.
Smrť v židovstve sa spája so špeciálnymi rituálmi, napríklad nebožtíci majú zvláštny pohrebný odev a truhlu z neohobľovaných dosiek, aby si v smrti boli všetci rovní - chudobní aj bohatí. Na expozíciu vrátane starých náhrobkov z Bratislavy alebo Červeného Kameňa, teraz múzeum využíva nový priestor, suterén.
Expozícia sa rozšírila aj na druhé poschodie. Tu sú aj mnohé osobné predmety Židov, čo boli v koncetrákoch: bábika, ktorá vypadla z transportu, taška, ktorú ušila židovská tkáčka v lágri, alebo topánky fotografky Ireny Blühovej.
„Každý predmet prichádza s nejakým príbehom," hovorí dokumentátorka múzea Eva Červeňanská. Väčšinu z nich má múzeum z prvej alebo druhej ruky, mnohé z vecí si Židia napríklad pred transportmi nechávali u susedov a tí ich potom opatrovali. Až kým všetko nedoniesli do múzea.
Takto sú v depozitároch staré legitimácie, fotografie alebo žlté hviezdy. Tí, ktorí holokaust prežili, si napríklad odložili staré peniaze z koncetrákov či vystrihnutého orla s lebkami z nacistickej uniformy.