RUŽINOV. Dovtedy, kým priestory bratislavskej cvernovky na Páričkovej ulici nezačnú búrať a prestavovať na byty a administratívne a obchodné priestory, môžu v nej tvoriť umelci. Na ich šťastie termín spustenia tohto projektu investorská spoločnosť Sekyra Group Slovensko posunula.
V pamiatkovo chránenej budove Starej pradiarne, ktorá sa má ako jediná zachovať v plnej výške, spočiatku pôsobilo asi desať umelcov, dnes sa ich tu dá nájsť aj stovka. Výtvarnícke, dizajnérske či fotografické ateliéry, sídlo tanečného štúdia Tangere a mnohé iné. Často sem chodia skúšať hudobníci. Prvú oficiálnu vernisáž zažila i tunajšia galéria.
„Nejde o klasické kancelárske priestory, a preto sme sa rozhodli ich prenajať umelcom na ateliéry a výstavné plochy,“ povedal Karol Wolf, mediálny zástupca spoločnosti Sekyra Group Slovensko.
Ako tiež tvrdí, nájomníci vedia o tom, že ich tunajší pobyt sa končí začatím stavebných prác. „Všetci zúčastnení vedia, do čoho a prečo šli.“ Presný termín začiatku výstavby sa dnes podľa Wolfa ale povedať nedá. Je to vraj predčasné. „Nebude to skôr ako o tri roky,“ dodal.
Investor plánuje v budove technickej pamiatky vystavať loftové byty, zriadiť kancelárie a možno aj ateliéry či netradičné priestory. „Nie sme imúnni voči faktu, že Stará pradiareň je vďaka svojím nájomníkom už dnes jedinečným miestom v Bratislave, dodal Wolf. „Chceli by sme, aby taká zostala aj po rekonštrukcii.“
Ateliér v bubline
„My sme tu tak päť alebo šesť rokov, prišli sme medzi prvými, videli sme totiž inzerát, že ponúkajú sklady na prenájom,“ hovorí výtvarník Miro Gábriš, známy pod umeleckým menom Mirinof. „S nami prišla partia študentov a napríklad aj fotograf Mišo Bak. Vtedy sme dostali prísľub asi na tri roky. No teraz sa to predĺžilo, vraj ešte na takých päť rokov.“
V ateliéri, v ktorom Gábriš pôsobí, tvorí okolo desať umelcov. Veľký, pôvodne skladový priestor si podľa vysokých stĺpov rozdelili na akési pásy.
V lete je tu vraj priveľmi teplo a v zime si musia prikurovať donesenými radiátormi. „Tým vykúrime len tak, aby to bolo,“ vraví Gábriš. „Potom si tu staviame rôzne stany či nafúknuté bubliny. Kto sa s kým kamaráti, s tým je v bubline.“
V ateliéroch si každý umelec robí svoje. Tvorivá konkurencia tu vraj neexistuje. Každý sem prichádza podľa potreby.
Galéria a laboratórium
V bývalej továrenskej hale vznikla aj Galleria Cvernovka. Jej priestory sú obnovené a verejnosť ich môže navštíviť denne. Prvou oficiálnou tunajšou výstavou je kolekcia päťdesiatich deviatich obrazov Mira Gábriša, ktorá je otvorená od tretej do siedmej hodiny večer. Pozrieť sa dá ešte do 25. júna.
Okrem výstav sa priestory prenajímajú na rôzne umelecké aktivity. Vtedy sú vraj otváracie hodiny individuálne.
Pripravovaná je teraz akcia centra dizajnu i módna prehliadka. Do Gallerie sa dá vstúpiť zo Svätoplukovej ulice, kde je pri dverách zvonček, a tiež z dvora.
V jednom z priestorov bývalej cvernovky pôsobí aj režisér divadla Stoka Blaho Uhlár so svojím terajším súborom. Podľa Uhlára tu však neexistuje divadlo, ale akési tvorivé laboratórium.
Režisér teraz uvažuje aj o prestavaní divadla. Do priestorov, kde sa dnes hrá a skúša, sa možno sám nasťahuje a na divadelné štúdio zmení menšiu nezariadenú miestnosť.
Továrne na nite
V Bratislave sa nachádzajú dve cvernové továrne – jedna pri Páričkovej ulici a druhá, známa ako ružová, pri Trnavskej ceste.
Cvernovka na Páričkovej sa stavala postupne od začiatku 20. storočia až po 30. roky, najstaršia budova Starej pradiarne, ktorá je pamiatkou, pochádza z rokov 1904 a 1905.
Ružovú cvernovku postavili okolo rokov 1907 a 1908
Investor prenajal všetko
V cvernovke začnú stavať najskôr o tri roky. Koľko bytov a kancelárií tu vznikne, investor zatiaľ povedať nevie.
RUŽINOV. Celý areál bývalej Cvernovej továrne medzi ulicami Košická, Svätoplukova a Páričkova je v súčasnosti prenajatý. Investorská spoločnosť Sekyra Group Slovensko priestory poskytla dočasne, kým tu nezačne stavať. S výstavbou má začať najskôr o tri roky.
Koľko bytov, obchodných plôch či administratívnych priestorov má namiesto cvernovky vyrásť, investor teraz povedať nevie.
„Všetko je v štádiu rozpracovávania,“ povedal Karol Wolf, mediálny zástupca spoločnosti Sekyra Group Slovensko. „Isté je iba to, že samotná Stará pradiareň zostane stáť a budú v nej loftové byty.“
Aký bude pomer medzi počtom bytov, kancelárií, ateliérov a galérií, Wolf upresniť nevedel. Hovoriť o tom by vraj bolo predčasné. Na otázku, aký má na projekt vplyv hospodárska kríza, Wolf odpovedal vyhýbavo: „Sekyra Group Slovensko sa dnes, tak ako všetky developerské spoločnosti na svete, snaží najmä dokončiť rozbehnuté projekty.“
V prípade Sekyra Group Slovensko je to projekt Cubicon v Mlynskej doline.
Lucia Tkáčiková
Do výstavby v areáli cvernovky plánujú investovať okolo 200 miliónov eur.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL