Boli šesťdesiate roky ozaj také sladké, ako sa o nich často hovorí? Kde je pravda? Ako vždy niekde uprostred.
Tie československé boli obdobím relatívneho uvoľnenia režimu v oblasti kultúry a ideológie.
Najmä obdobie rokov 1967 a 1968. Debut Juraja Jakubiska Kristove roky, poézia Osamelých bežcov, Divadlo na Korze, expanzia bigbítu, prestížna prehliadka umeleckých ilustrácií detských kníh Bienále ilustrácií Bratislava - to je iba malá časť z toho, čo slovenskej kultúre priniesli šesťdesiate roky.
Vo vzduchu bol závan slobody revolučnej doby. Aspoň na chvíľu sme mali pocit, že časy sa menia k lepšiemu a dá sa pritom zažiť aj množstvo zábavy. Začalo sa cestovať na Západ, ľudia vymetali butiky, bola možnosť priviezť si gramofónové platne a konečne sa stotožniť s tým, čo sa dialo vo svete. Chvíľkový únik z Batustanu.
V obliekaní frčalo to, čo bolo na obaloch platní. Leteli bedrové nohavice a minisukne. Nosilo sa všetko bizarné a pestré. Boli sme nevinní v súlade s Beatles: I Wanna Hold Your Hand. Existuje niekto nevinnejší ako ten, kto chce toho druhého držať za ruku? Až do augusta 1968 mladí ľudia v Československu neverili, že toto všetko sa čoskoro skončí.
Šesťdesiate roky sa u nás skončili, keď na letisku v Prahe-Ruzyni pristálo prvé lietadlo AN, ktoré doviezlo tanky aj s mladými chlapcami, ktorých golden sixties vôbec nezaujímali a ktorí ani nevedeli, kde ich vysadili... Potom boli na uliciach aj mŕtvi a zranení.
Košanová, Legner, neskôr Palach... Takto by sa dalo postupovať donekonečna a zo zlatých šesťdesiatych rokov by sa nakoniec stala zlatá špirála.
Naše šesťdesiate roky
1960 - prvú samoobsluhu sme obdivovali na Obchodnej (predtým Molotovovej) ulici. Bola to drogéria a chodili sme tam obzerať obchod bez predavačiek. Hore na stenách boli veľké panoramatické zrkadlá. Bolo to obľúbené miesto na nákup prezervatívov.
1961 - NDR postavila na „zabránenie vojenskému prepadu" Berlínsky múr. Dokončila sa „Lakatošova" križovatka. Prvá svetelná križovatka vznikla na prieniku Obchodnej a Poštovej ulice, druhá na križovatke Palisády - Hodžovo námestie (predtým Obrancov mieru).
1962 - futbalisti získali striebro na majstrovstvách sveta v Čile. V Kanade havarovalo lietadlo Boeing, sedemdesiatšesť mŕtvych. V Petržalke sa vykoľajila električka číslo šesť, nikto sa nezranil.
1963 - v Dallase bol zavraždený prezident J. F. Kennedy. Na silvestrovskom žúre som sa zoznámil so Sidou K. Prenechal mi ju Tóno M., ktorý sa nachádzal v podnapitom stave.
1964 - prvá pobočka zahraničnej leteckej spoločnosti Sabena bola zriadená na Námestí SNP v priestoroch dnešnej Slovenskej sporiteľne.
1965 - San Francisko sa stáva mekkou mladých ľudí bojujúcich za ľudské práva, slobodu a mier. Mnohí z nich mali dlhé vlasy a volali ich hippies. V kuchyni hotela zastrelili Roberta Kennedyho. Zastrelili aj Martina Luthera Kinga. V Bratislave hrala anglická skupina Man〜fred Mann. Po koncerte boli problémy s políciou. Allan Ginsberg navštívil Prahu a Bratislavu.
1966 - šestnásťročná anglická školáčka Twiggy s vychudnutou postavou, veľkými očami a blond vlasmi získala titul Tvár roka. V PKO (Park kultúry a oddychu) sa konal prvý ročník Bratislavskej lýry.