BRATISLAVA. Napriek tomu, že komunistická strana minulý týždeň oznámila, že tabuľu venovanú prezidentovi socialistického Československa Gustávovi Husákovi osádzať na Jadranskej ulice nechce, uznesenie o jej umiestnení stále platí. Schválili ho totiž miestni poslanci na aprílovom zastupiteľstve.
Podľa neho by pamätná doska k nedožitým 95. Husákovým narodeninám mala byť v páse tunajšej zelene zavesená do 31. mája.
„Nikto okrem zastupiteľstva nemôže zrušiť uznesenie zastupiteľstva,“ povedal Ivan Rončák z Transparency International Slovensko. „Starosta môže nepodpísať uznesenie, ale len do desiatich dní od schválenia.“
Najbližšie zasadnutie dúbravských poslancov je naplánované až na 9. júna. Čiže deväť dní po termíne splnenia uznesenia.
Mimoriadne nezasadnú
Prijaté uznesenie tak pravdepodobne ostane nesplnené, o zvolaní mimoriadneho zastupiteľstva mestská časť totiž zatiaľ neuvažuje.
Hovorkyňa mestskej časti Lucia Balajová povedala, že miestna rada, ktorá zasadá 26. mája, sa bude otázke osádzania takisto venovať.
Kauzu Husák majú poslanci opätovne riešiť na júnovom zastupiteľstve. Od decembra minulého roku sa osadzovaniu tabule venujú na každom zasadnutí, miesto jej umiestnenia sa už raz menilo. V júni sa má ukázať, či pre Husáka nájdu nové, s ktorým by sa stotožnili nielen poslanci, ale aj komunistická strana.
Komunistické riešenie
Rokovanie prednostu miestneho úradu Františka Gutha a predstaviteľov komunistickej strany prebehlo 11. mája.
V oficiálnom vyjadrení mestskej časti, ktoré miestny úrad po stretnutí vydal, sa uvádza, že komunistická strana poďakovala Dúbravke za ochotu a ústretovosť zviditeľniť ich rodáka.
A hoci uznesenie o umiestnení tabule stále ešte platí, Husákovu pamätnú tabuľu si komunisti vzali späť.
Kedysi ju síce podľa predsedu komunistickej strany Jozefa Hrdličku mestskej časti sami darovali.
„Myslím si, že tabuľu nemali riešiť komunisti,“ reagoval Peter Hanulík (Smer) na minulotýždňové udalosti. „Keď sú voľby, tak komunistická strana získa v Dúbravke menej než jedno percento.“
Z miestnych poslancov sa ku komunistom stranícky oficiálne nehlási nikto.
Hľadá sa miesto
Hanulík, ktorý na poslednom zastupiteľstve predložil návrh, aby tabuľa visela v parčíku na Jadranskej ulici, ako to chcela vraj aj Husákova rodina, nové miesto na osadenie hľadať neplánuje. „Ja nebudem aktívny, príbuzní to chceli v parku,“ reagoval Hanulík. Poslanec tiež nechápe, prečo sa k pamätnej tabuli vyjadrovali aj ľudia, ktorí nie sú z Bratislavy. „Aj Jánošík má v Terchovej svoj pamätník a bohvie, čo to bol zač,“ dodal Hanulík.
Možnosťou, ktorú nevylúčil ani Hrdlička, je zavesiť dosku na Dúbravkou nedávno kúpenú budovu na ulici Pod záhradami. Má v nej sídliť aj miestna Matica slovenská, ktorá spočiatku osadzovanie iniciovala. Na zastupiteľstve sa už dávnejšie hovorilo aj o umiestnení pamätných tabúľ iných významných osobností mestskej časti práve na tomto mieste.
O zrušenie uznesení týkajúcich sa osadenia tabule sa už viackrát pokúšal Martin Zaťovič (SDKÚ). Jeho návrh však na aprílovom zasadnutí podporili len štyria poslanci. „Sme radi, že sa osádzanie zrušilo, ale nie to, akým spôsobom,“ reagoval Zaťovič. „Keď sme my navrhovali to zrušenie uznesenia na ostatnom zastupiteľstve, tak môj návrh nebol prijatý a teraz po dohode s KSS to zrazu ide.“
Čo vraví zákon
- Nikto okrem zastupiteľstva nemôže zrušiť jeho uznesenie.
- Ústavný súd tak môže urobiť len vtedy, ak by bol porušený zákon a poukázala by na to prokuratúra, a zastupiteľstvo by napriek jej upozorneniam a rozhodnutiam nižších súdov svoje uznesenie nezrušilo.
- Nepodpísať uznesenie zastupiteľstva môže starosta, no len do 10 dní od jeho schválenia. Raz podpísané uznesenie už nemôže nijako stiahnuť.
(Transparency International Slovensko)