BRATISLAVA. Múzeá a galérie budú zajtra otvorené do neskorého večera. Počas Noci múzeí a galérií ponúknu to, čo nerobievajú v bežné dni - kurátorský výklad, tvorivé dielne pre deti aj dospelých, premietanie filmov.
Na výber je v Bratislave takmer sto rôznych sprievodných akcií na 30 miestach v 70 expozíciách a výstavách. To všetko za jednotné vstupné 1,5 eura, ktoré návštevník zaplatí len raz.
Bratislavčania aj turisti si budú môcť pozrieť veci a miesta, ktoré by pre nich inak boli nedostupné. Na dlhší čas takým môže byť aj Bratislavský hrad, ktorý sa rekonštruuje.
Na oplotení stavby bude výstava fotografií z postupu obnovy. Medzi 13.00 a 14.00 sa bude dať vstúpiť na nádvorie Hradného paláca.
Lákadlo Šangri-la
„Najvyššiu návštevnosť očakávame podobne ako každý rok v budove múzea na Vajanského nábreží," hovorí Jana Chrappová zo Slovenského národného múzea.
Výrazný podiel na tom zrejme bude mať už doteraz veľmi navštevovaná výstava Šangri-la India-Tibet-Nepál-Bhután. „Bežnú sobotu na ňu príde tristo až päťsto ľudí."
Atrakciou pre deti tu má zajtra byť aj snežný muž Yeti.
Cez vlaňajšiu noc múzeí sem na podobne výpravnú výstavu Slovensko v 20. storočí prišlo okolo 5800 ľudí.
„Máme skúsenosť, že mnohí, čo už výstavu videli, sa v tento deň vracajú s priateľmi, rodinami. Prichádzajú aj tí, ktorí o výstave počuli. Využijú zvýhodnené vstupné a to, že majú na prehliadku čas celý deň."
Časenky na kosti
Chrappová hovorí, že napriek náporu návštevníkov nedochádza k výrazne napätým situáciám. „Prehliadka výstavy sa návštevníkovi nemusí zdať úplne plynulá, ak je v priestore veľa ľudí. V takom prípade môžeme len poprosiť o zhovievavosť."
Prírodovedné múzeum má tiež priestor, ktorý nebýva bežne prístupný - antropologický depozitár s ľudskými kosťami a múmiami. Má obmedzenú kapacitu, preto si záujemcovia musia vybrať časenky. Nedá sa však zaručiť, že vyjdú na každého.
„V budove bude ďalších dvadsať podujatí, niekoľko výstav a expozícií. Tým chceme zabezpečiť, aby si každý našiel niečo svoje a ľudia sa nekoncentrovali len na jednom mieste."
Koľajnice sa budú píliť ručne
Železničné atrakcie sú nachystané v Múzeu dopravy na Šancovej aj v areáli starého rušňového depa Bratislava východ.
BRATISLAVA. Na jazdu parným rušňom, šliapaciu drezinu či možnosť ručného pílenia koľajnice láka návštevníkov Múzeum dopravy na Šancovej ulici. Pre najmenších je pripravené aj modelové koľajisko. Ľudia tu na zážitkovú jazdu parným vlakom zvyknú čakať v radoch. Záujemcom preto múzeum odporúča prísť skôr.V priestoroch je okrem toho pripravený aj lektorský sprievod po stálej expozícii železničnej a automobilovej dopravy. Sprístupnená bude tiež nová výstava Johannes Guttenberg – vynález kníhtlače. Od piatej popoludní sa majú premietať filmy.Druhá časť železničného programu prebehne v areáli starého rušňového depa Bratislava východ v Rači. Začať sa má o jedenástej a trvať až do polnoci.
Zažiť sa tu bude dať okrem prehliadky historických vozidiel aj spolujazda na stanovisku rušňovodiča parného rušňa či na motorovej drezine. V tunajšej bývalej trubkárni si ľudia zas môžu obzrieť fotografie z prostredia železničných dielní. Večer sa tu budú premietať staršie železničné inštruktážne filmy.
Jiří Kubáček z Múzejno-dokumentačného centra železníc dodal, že medzi jednou a druhou dopravnou expozíciou bude v sobotu premávať aj historický motorový vozeň. Spájať má hlavnú stanicu s rušňovým depom. Jazda historickým vozňom trvá asi dvadsať minút.
Lucia Tkáčiková
V rušňovom depe Bratislava východ bude pripravená prehliadka historických vozidiel.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ