BRATISLAVA. Vzhľadom na to, že na Slovensku je málo možností získavať financie na environmentálnu výchovu v rámci grantov, školy za objednané ekovýchovné programy platia. Pracovníci inštitútu aplikovanej ekológie Daphne preto vo vybraných základných a materských školách poskytnú bezplatné vyučovacie hodiny.
Škôlky si samy vyberú z rôznych tém, ako napríklad liečivé bylinky, vyrobme si papier, kolobeh vody či zvieratká zo statku. Pre školy sú pripravené témy ako vtáčiky na cestách, farebný les, domáce zvieratá i exkurzie do prírody. Výučba približuje deťom priateľský a zodpovedný vzťah k prírode a svojmu okoliu, ktorý je založený na rešpektovaní prírodných hodnôt.
Inštitút realizuje ekovýchovu už desať rokov a jeho programov sa zúčastnilo viac ako 40.000 detí.
Tridsať materských a základných škôl zároveň dostane ekovýchovné balíčky, ktoré budú obsahovať metodické materiály pre učiteľov a interaktívne pomôcky na environmentálnu výchovu. Ide o identifikačné kruhy, pomocou ktorých sa deti naučia rozpoznávať v prírode dreviny, liečivé bylinky, vodné a lesné bezstavovce. Projekt Rozvoj a podpora environmentálneho vzdelávania finančne podporuje Nadácia SPP.
TASR informovala hovorkyňa inštitútu Martina Badidová.