BRATISLAVA. Perspektívne by chcela mať mestská časť päť takýchto spoluprác, v súčasnosti ich má dve, z čoho jednu "zdedila" po predchádzajúcom vedení.
Ide o mestskú časť Darnica v Kyjeve, kde sa zvažuje možnosť výmeny žiakov. Okrem toho, Petržalka uzavrela tento rok spoluprácu s Prahou 5. Spolupráca je však v tomto prípade zatiaľ len na úrovni zoznamovania sa poslancov a predstaviteľov oboch mestských častí. "Najbližšie kroky smerujeme do Varšavy a Budapešti. Potom budeme mať korunku a tou bude Viedeň," povedal pre agentúru SITA petržalský starosta Milan Ftáčnik.
Ako ďalej uviedol, najväčšia bratislavská mestská časť je pri cezhraničnej spolupráci aktívna aj v tzv. susedskom rozmere. V tomto smere chce oživiť spoluprácu so susednými obcami v Rakúsku a Maďarsku. "Berieme to ako jedno spoločné územie," konštatoval Ftáčnik. "Zainteresovaní" starostovia sa už stretli a hovorili o forme možnej spolupráce ako aj o oblastiach, v ktorých by mohli podávať spoločné projekty.
Starostovia zriadili zároveň výkonnú komisiu, v ktorej je zastúpené Dolné Rakúsko, Burgenland, Maďarsko, zadunajské mestské časti či obec Dobrohosť. Starostovia vidia spoluprácu najmä pri budovaní a rozvoji cyklostrás, ale aj v projektoch týkajúcich sa vzdelávania, ochrany životného prostredia či odpadov a odpadového hospodárstva. "Zdôraznili sme aj ľudský rozmer spolupráce. Nemalo by to byť len o tom, že politici budú diskutovať, ako riešiť problémy. Chceme dať priestor ľuďom na spoznávanie sa a stretávanie," vysvetlil Ftáčnik.
Najjednoduchšia cesta sa javí v oblasti kultúry, napríklad vo výmene hudobných, speváckych, folklórnych či tanečných súborov. Spolupráca však nie je nereálna ani v oblasti športu, zvažuje sa napríklad veľký športový turnaj. "A potom všetci zistia, že sú celkom normálni, že sa na seba vedia pozrieť ako normálni občania žijúci na jednej alebo druhej strane hranice," dodal