STARÉ MESTO. Hradný palác zakrýva lešenie, rozsah obrovskej rekonštrukcie je však najzreteľnejší zvnútra. Steny sú obité na tehlu, treba sa vyhýbať rozostavanému lešeniu, na zemi sú naťahané káble a prach. Na rekonštrukciu sa v rozpočte na tento rok vyčlenilo 300 miliónov korún (9,9 milióna eur). Z toho 150 miliónov (4,9 milióna eur) korún z dôvodu krízy už zaviazalo ministerstvo financií.
Kancelária Národnej rady SR, ktorá Hrad spravuje, predpokladá ukončenie stavebných a rekonštrukčných prác v hradnom paláci na jar budúceho roka. Či sa dodrží plánovaný harmonogram, však ešte nie je isté.
Predseda parlamentu Pavol Paška včera pripustil, že pre finančné obmedzenie možno budú musieť stavbu zastaviť alebo zakonzervovať. „Dnes je problém, ako to urobiť, aby sme sa nemuseli hanbiť."
Fotogaléria z rekonštrukcie Hradu - kliknite sem
Paška povedal, že chce o riešení hovoriť s premiérom Robertom Ficom a vládou. Ide mu vraj o to, aby sa rekonštrukcia nemusela ukončiť. „Zaujíma ma, ako zabezpečiť peniaze na to, aby päťsto ľudí malo robotu a neostala tu hanba pre Slovensko," povedal. Predtým tvrdil, že za stratu pracovnej príležitosti budú zodpovední politici opozície, lebo požadovali zastaviť rekonštrukciu.
Kritika za kritikaNovinárov a opozíciu Paška obvinil, že o rekonštrukcii klamú. Ešte pred začatím prác totiž médiá poukázali na výber architektonickej kancelárie bez súťaže so zdôvodnením, že na rekonštrukciách pracuje už od roku 1981.
Kritizovali aj situáciu okolo zákazky na stavebné práce. Tú získala firma Váhostav, v ktorej figuruje Juraj Široký, podnikateľ s kontaktmi na Smer.
Spoločnosť Váhostav podpísala zmluvu na stavebné práce na Hrade za približne 1,2 miliardy korún (39 miliónov eur). Vláda odsúhlasila rozšírenie rekonštrukcie na 3,8 miliardy korún (125,9 milióna eur).
Kancelária Národnej rady vtedy argumentovala, že to nie sú schválené financie, ale len vyčíslenie zámeru komplexnej rekonštrukcie. Pôvodný zámer sa rozšíril napríklad o dovybavenie expozičných a prevádzkových priestorov Slovenského národného múzea v hradnom paláci.
Šéf Kancelárie Národnej rady Viktor Stromček k tomu povedal, že firma vysúťažila práce dokopy za približne 2,2 miliardy korún. Vo vestníku verejného obstarávania sa však hovorilo stavebnej zákazke za 1,5 až dve miliardy korún.
Návrat k pôvodnémuPaška hovoril, že obnova má Hrad vrátiť ľuďom. Ivan Masár, jeden z architektov, ktorý rekonštrukciu pripravoval, hovorí, že sprístupnia aj priestory, do ktorých sa teraz bežní návštevníci nedostali. V miestnostiach, kde sa odovzdávali štátne vyznamenania, by mali bývať príležitostné výstavy. Otvoriť plánujú aj suterény, majú tam byť expozície múzea. Cieľom je podľa Masára aj návrat k čo najvernejšej historickej podobe Hradu.
O rekonštrukcii
Na Hrade ešte prebieha archeologický výskum. Našli sa stavebné zvyšky spred obdobia Veľkej Moravy. Zatiaľ nie sú presne datované.
Najstaršia časť Korunná veža pôvodne stála samostatne. Teraz je súčasťou paláca, ale odkryli ju tak, aby jej pôvodné steny bolo vidno.
Pri obnove v 50. rokoch skryli niektoré vzácne prvky pod podlahu v suteréne.