SME

Vojenský cintorín sa vyslobodil z lesa

Obnovené hroby vojakov z prvej svetovej vojny treba hľadať pri rakúskej hranici. V susednom bunkri je výstava Opravený vojenský cintorín v Kopčanoch bude otvorený denne. Doriešiť sa ešte musí značenie.

V historickom vojenskom bunkri BS 8 Hřbitov je do 9. mája výstava fotodokumentov z dvoch svetových vojen aj z obdobia, keď hranice predeľoval plot z ostnatého drôtu. Vnútri je takmer úplná tma, výstavu osvetľujú len sviečky a fakle. V bunkri sa zachovaliV historickom vojenskom bunkri BS 8 Hřbitov je do 9. mája výstava fotodokumentov z dvoch svetových vojen aj z obdobia, keď hranice predeľoval plot z ostnatého drôtu. Vnútri je takmer úplná tma, výstavu osvetľujú len sviečky a fakle. V bunkri sa zachovali (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

PETRŽALKA. Po štvorročnej rekonštrukcii mesto včera otvorilo Vojenský cintorín v Kopčanoch. Prístupný bude denne. Návštevníci však budú musieť prejaviť istú mieru vytrvalosti, ťažko sa hľadá.

Hroby vojakov z prvej svetovej vojny desaťročia chá〜trali. Areál cintorína do roku 2005 splynul so susedným lesíkom. Dnes pripomína kombináciu parčíka a amerických vojenských cintorínov - od zelene trávnika sa ostro odráža 331 bielych krížov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochovaní sú tu vojaci rakúsko­uhorskej monarchie aj iných bojujúcich strán, ktorí ležali vo vojenskom lazarete. Evidenčné listy ukazujú, že v hroboch sú ľudia deviatich národností.

SkryťVypnúť reklamu

V smrti si boli rovní

Najviac je československých vojakov, tieto národnosti vtedy nerozdeľovali. Ďalej sú to maďarskí, juhoslovanskí, rumunskí, rakúski, ruskí, talianski, poľskí, nemeckí vojaci a niekoľkí neznámi. „Možno bojovali proti sebe, ale spočinuli vedľa seba," povedal primátor Andrej Ďurkovský.

Obnovu robila mestská spoločnosť Paming, stála 615-tisíc eur. „Vyrúbali sme choré a náletové dreviny, urobili chodníky, oplotenie, vyrobili kríže a tabuľky s menami," povedal riaditeľ Pamingu Jozef Hrabina.

Mestský poslanec Ernest Huska hovorí, že teraz by so stavom cintorína mohol byť spokojný aj rakúsko-uhorský generál, ktorý tu bol kedysi pochovaný vo vlastnej kaplnke. Jeho ostatky neskôr príbuzní previezli mimo Slovenska. Petržalská legenda však tvrdí, že ešte predtým duch generála v plnej zbroji prechádzal od hrobu k hrobu a lúčil sa so svojimi vojakmi.

SkryťVypnúť reklamu

Len pre hľadačov

Zatiaľ na cestu k cintorínu neupozorňuje žiadne značenie. Treba ju zložito hľadať. Neďaleko za budovou polície na Kopčianskej sa cesta zdanlivo končí zákazom vjazdu. Rozvetvuje sa na poľné cestičky. Treba ísť rovno a nebrať do úvahy ani druhý zákaz. Pokračovať popri veľkom poli, zabočiť doprava na línii štátnej hranice a lesnou cestou sa dostať k skupine stromov na konci poľa.

Vicestarosta Petržalky Juraj Kováč povedal, že značenie doriešia. Malo by byť aj v nemčine, aby k cintorínu trafili aj z rakúskej strany.

Fotky v bunkri

V bunkri BS 8 Hřbitov, ktorý je schovaný v kopci tesne vedľa cintorína, je až do 9. mája výstava fotodokumentov z dvoch svetových vojen, z deportácie Židov, socializmu za ostnatým drôtom aj z rekonštrukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Za hrdzavejúcou bránou včera prví návštevníci tápali v tme medzi chladnými, vlhkými stenami. Na cestu a fotografie im svietili len fakle a sviečky.

„Aha, tento už skončil na elektrickom drôte," povzdychla si staršia žena. Na fotky o práci pohraničiarov si svietila jedným z kahancov. „Nieže to podpáliš," upozorňoval ju muž. Bunker, v ktorom ostali aj ostreľovacie delá, pôsobil ako bludisko. Odvážnejší zašli aj do temného podzemia, kde sa mihali len blesky fotoaparátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu