BRATISLAVA. Miestny úrad v bratislavskej Petržalke vedie v súčasnosti 310 súdnych sporov s neplatičmi za obecné byty. Väčšina prípadov je starých viac ako desať až 15 rokov, gro z nich sa totiž začalo pred rokom 1989 a v 90-tych rokoch minulého storočia.
"Súdne konania a rozhodovania sú zdĺhavé a komplikované, trvať môžu aj osem alebo desať rokov," povedal pre agentúru SITA hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Neplatiči totiž robia často prieťahy, nereagujú na exekúcie. Neplatiči sa často nezúčastňujú na konaniach alebo sa neustále odvolávajú, menia výpovede či spochybňujú náhradné ubytovanie. Mestská časť je totiž na základe súdnych rozhodnutí pri starších prípadoch povinná zabezpečiť neplatičovi pred vyprataním bytu náhradné ubytovanie nižšieho štandardu. Niekedy to môže byť značný problém, napríklad v prípade invalidných občanov.
"Presťahovať by sme napríklad mali istú dôchodkyňu do modrého domu na Čapajevovej ulici. Problémom je, že tam nie je výťah," vysvetlil Andrassy. Petržalka však bojuje aj s nedostatkom nájomných bytov. V zozname uchádzačov je 1 430 žiadostí, samospráva má k dispozícii len 831 bytov.
Problém vidí samospráva najmä v tom, že neplatiči nekomunikujú s miestnym úradom, aby riešili svoju situáciu. Podľa Andrassyho by sa totiž mohli s úradom dohodnúť napríklad na splátkovom kalendári. Mnohí občania však nemajú záujem komunikovať a skôr sa "len" sťažujú takmer na všetkých. Príkladom je prípad seniora, ktorý sa stará o svoju invalidnú družku. Za byt neplatí už desať rokov a dlžoba sa vyšplhala na 33 194 €. "Myslí si, že keď on je invalid a stará sa o svoju invalidnú družku, za byt nemusí platiť. Vraj ho úrady diskriminujú aj za to, že je Maďar," uviedol Andrassy. Na otázku, či mestská časť neplánuje zmeniť systém prideľovania bytov a inak vyberať záujemcov z poradovníka, odpovedal záporne. Dôvodom je, že s novými nájomcami, s ktorými podpísala mestská časť nájomné zmluvy v posledných dvoch až troch rokoch, problémy zatiaľ nie sú a nájomné platia načas.
Druhým značným problémom je stav bytu, z ktorého sa podarilo "úspešne" neplatiča vysťahovať. Mnohé z nich sú v takom dezolátnom stave, že mestská časť ich nemôže prenajať okamžite. Nutným krokom je rekonštrukcia bytu. "Samospráva je často v dileme. Na jednej strane sú tu komplikované a ťažko skúšané ľudské osudy. Na druhej strane však nemôže mestská časť donekonečna vynakladať peniaze na opravy bytov," konštatoval Andrassy. Mestská časť preto sprísnila zásady hospodárenia s bytmi.
Novou podmienkou pri prenájme bytu je napríklad notársky overená zápisnica, v ktorej sa nájomca zaviaže odovzdať byt po skončení nájmu v užívaniaschopnom stave. Zároveň súhlasí s okamžitou exekúciou v prípade, ak si neplní svoje povinnosti. Informovaný je taktiež o tom, že miestny úrad môže v prípade potreby od nájomnej zmluvy bez akýchkoľvek prieťahov odstúpiť. Sprísnením zásad o hospodárení s bytmi zároveň mestská časť bojuje proti bytovej mafii. Často sa totiž stávalo, že "pochybní" ľudia zaplatili starším občanom dlžobu, na niekoľko mesiacov im zabezpečili náhradné ubytovanie, byt od neplatiča získali, odkúpili od mestskej časti a následne predali.