BRATISLAVA. Primátor Andrej Ďurkovský má okamžite požiadať stavebný úrad Starého Mesta o zrušenie búracieho povolenia na stavby v areáli PKO. Na štvrtkovom zastupiteľstve ho k tomu zaviazali mestskí poslanci. Zároveň má urobiť právne kroky k vypovedaniu zmluvy o spolupráci mesta so spoločnosťou Henbury Development, ktorá teraz vlastní pozemky pod PKO. Dôvodom je porušenie jej ustanovení o súčinnosti a neohlásené začatie búracích prác.
Ďurkovský to označil za nie najšťastnejší krok. Nedávnym predĺžením búracieho povolenia podľa neho mesto získalo čas na rokovanie s investorom.
Hovorkyňa Henbury Soňa Pötheová povedala, že robia analýzu a vyčíslujú škody. „Myslíme si, že poslanci rozhodli emocionálne, len si draho kupujú popularitu."
Žiadali vysvetlenie
Diskusia poslancov trvala niekoľko hodín. Klub SDKÚ žiadal Ďurkovského, aby preukázal právo podpísať zmluvu o spolupráci s Henbury, v ktorej sa zaviazal k súčinnosti pri odstránení stavieb. Podľa nich sa to malo najskôr prerokovať v zastupiteľstve. Predseda klubu Ján Hanko povedal, že primátor pochybil.
„Z celej záležitosti sa stala politická diskusia," reagoval Ďurkovský. „To, že PKO stojí, je zásluha primátora." Dodal, že predloží právnu analýzu, ktorá ujasní, na čo mal alebo nemal právomoc.
Búranie bolo isté
Viacerí hovorili, že zbúranie PKO bolo jasné už pri predaji pozemkov. „Hlasoval som za predaj, bolo by zbabelé tvrdiť, že PKO ostane v súčasnom tvare," povedal Anton Beleš (DSS). „Onedlho budú voľby, kauza slúži na vytĺkanie politického kapitálu." Pýtal sa, čo bude mesto robiť so zastaralou budovou.
Opačný názor mal Valentín Mikuš (OK). „Najskôr musíme niečo zachrániť, až potom rozhodovať, čo s tým."
Mali vraj bojovať skôr
Andrej Petrek (OK) tvrdil, že o PKO sa rozhodlo ešte v roku 2003 pri prerokovaní urbanistickej štúdie tejto lokality. Predpokladala búranie. „Nezaznamenal som žiadnu iniciatívu za zachovanie objektov. Prečo sa verejnosť už vtedy nezobudila?" Katarína Šimončičová za aktivistov reagovala tým, že na to upozorňovali a s postupom nesúhlasili.
Petrek navrhol, aby sa záujem o zachovanie PKO zistil v celomestskom referende. „Je pekné hovoriť o referende, ale musíme sa pýtať za koľko," povedal Ďurkovský. „Nie som ochotný zaplatiť sumu, ktorú investor požaduje." Mesto pozemky predalo za 9,33 milióna eur, Henbury teraz chce 24,7 milióna eur.
Ďurkovský chce s poslancami diskutovať o podmienkach, za akých by fungovalo PKO alebo o jeho náhrade. Bod s alternatívnymi riešeniami však stiahol z rokovania. Okrem ponuky na odkúpenie od Henbury sa tam objavil aj Sklad č. 7 alebo ešte nepostavená multifunkčná hala Lido park na petržalskom brehu Dunaja. Na magistrát vraj prišla aj ďalšia ponuka.
Nemusí to ísť hladko
„Stavebný úrad bezodkladne osloví všetkých účastníkov konania, teda aj Henbury Development," povedal k návrhu zrušiť búracie povolenie Petrek, ktorý je starostom Starého Mesta. Hovoril o riziku, že investor začne s búraním a môže sa odvolať, pôjde to na krajský stavebný úrad.
„Primátor by mal požiadať súd o predbežné opatrenie, aby nedošlo k poškodeniu budov," povedal Ján Budaj (DÚ), jeden z navrhovateľov uznesenia.
Väčšina poslancov SDKÚ sa zdržala v druhej časti hlasovania - o vypovedaní zmluvy. „Dôvody sa určili bez konzultácie s právnikom. Chceli sme právnu analýzu, ako sa dá z toho vyjsť tak, aby mesto neprehralo súd," povedal Ernest Huska.
Čo sa dialo s PKO
- Mesto predalo pozemky pod PKO bez obchodnej súťaže firme blízkej J&T.
- Primátor tvrdí, že nik iný o pozemky nemal záujem.
- Cena bola podľa maklérov nízka.
- O budovách sa ešte malo rokovať, primátor sa však medzitým dohodol s investorom na búraní.
- Náhradu mesto nemá, možná lokalita sa viackrát zmenila.
Dorota Kráková