Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) bratislavského Starého Mesta, ktorým sa mala vyhlásiť záväzná časť územného plánu zóny (ÚPZ) A4 Mudroňova sever – Palisády, staromestskí ...
BRATISLAVA. Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) bratislavského Starého Mesta, ktorým sa mala vyhlásiť záväzná časť územného plánu zóny (ÚPZ) A4 Mudroňova sever – Palisády, staromestskí poslanci na poslednom rokovaní schválili. Týka sa územia ohraničeného zo západu a juhozápadu Mudroňovou ulicou, zo severu Šulekovou a z východu ulicou Palisády.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Návrh sa na stole miestnych poslancov ocitol už po štvrtýkrát. Prvý raz v marci roku 2007, keď ho schvaľovali a na rokovaní odznelo viacero pozmeňujúcich návrhov. Hlasovaním však prešli iba tri: 1. posunutie bočnej stavebnej čiary pred garážou na Javorinskej ulici, 2. posunutie stavebnej čiary na Zrínskeho ulici do objektu bytového domu, na ktorého výstavbu už bolo vydané územné rozhodnutie, 3. na Partizánskej ulici – objekte bývalej transfúzky bol znížený koeficient stavebného objemu zo 16 kubíkov na meter štvorcový na 12 kubíkov na meter štvorcový a index zastavanosti z 0,45 na 0,35 (index vyjadruje pomer zastavanej plochy k celkovej ploche pozemku).
Proti tomuto postupu však protestoval okresný prokurátor. Upozornil, že poslanci na miestnom zastupiteľstve nemôžu vstupovať do návrhu územného plánu zóny, ktorý už preskúmal a odobril krajský stavebný úrad (vyjadril sa v tom zmysle, že všetko prebehlo v súlade so stavebným zákonom). Na miestnom zastupiteľstve ho môžu už iba schváliť alebo neschváliť. Vstupovať doň svojimi návrhmi poslanci mohli v čase prerokúvania návrhu územného plánu v zmysle stavebného zákona.
S takýmto názorom však poslanci nesúhlasili, čo aj dvakrát prezentovali na svojich zasadaniach. Jeden z nich, Marián Procházka, vysvetlil prečo. V rámci prerokúvania územného plánu – v lehote stanovenej stavebným zákonom, totiž svoje návrhy predložili občania žijúci na Palisádach. Nepochodili však. Preto Procházku požiadali, aby on presadil ich záujmy na pôde miestneho zastupiteľstva ako „ich“ poslanec. Vyhovel im. Mesiace diskusií od marca 2007 do apríla 2009 ho však v utorok priviedli ku konštatovaniu, že „územný plán, ktorý sme v roku 2007 schválili, sme vlastne dnes zrušili“. Územný plán, ktorý sa týka bratislavských Palisád, tak ostal v pôvodnom znení, ako žiadal okresný prokurátor. Platiť bude od 15. mája 2009.
Podľa niektorých poslancov sa dostali do stretu dva zákony - o obecnom zriadení a stavebný zákon. V prvom prípade môžu poslanci vznášať pripomienky pri prerokovaní VZN, podľa stavebného zákona sa končí pri ÚPZ pripomienkové konanie vyjadrením Krajského stavebného úradu. "Sú tu teda v rozpore dva zákony. Podľa môjho názoru musel o tomto probléme jednoznačne rozhodnúť súd, preto som trval na tom, aby sme nevyhovovali protestu prokurátora," konštatoval pre agentúru SITA poslanec Martin Borguľa (Smer). Podľa starostu mestskej časti Andreja Petreka je dôležité, aby mali právnu istotu, že postupujú v danom území v zmysle platných predpisov. "Pokiaľ interné predpisy, ktoré schvaľuje zastupiteľstvo, sú spochybňované, tak je to zlá neistota, ktorá potom pre výkon stavebného úradu nie je dobrá. Postupovať s vedomím, že niekedy v budúcnosti môže byť VZN neplatné, môže byť ťaživé. Preto som rád, že poslanci prijali návrh predloženého riešenia," uviedol. Drobnosti schválené v predchádzajúcom zastupiteľstve sa budú podľa neho následne snažiť uplatňovať zmenami územného plánu zóny, "to už bude nespochybniteľné v rámci rozvoja daného územia".
Poslanec Marek Čambal (Smer) vyjadril v súvislosti s VZN podozrenie pre falšovanie verejných listín a podá trestné oznámenie. "Odsúhlasenie VZN považujem za rozhodnutie zastupiteľstva. Napadol som projektovú dokumentáciu územného plánu, ktorá podľa môjho názoru v dvoch zásadných veciach mení základné princípy, ktoré boli dané v pripomienkovom konaní. Prvým bol objekt na Javorinskej ulici 11, druhým zmena nezastavanej plochy na záhradkách," spresnil pre agentúru SITA. Pri objekte na Javorinskej došlo podľa Čambala k falšovaniu dokumentov v pripomienkovom konaní, ktoré predchádzalo schvaľovaniu územného plánu. "V ňom boli pripomienky občana vyhodnotené ako akceptovateľné, v grafickej časti však nebola ich akceptácia uvedená do súladu s rozhodnutím a akceptáciou pripomienky v textovej časti," vysvetlil. Druhý prípad sa týka objektu Albrecht. "V grafickej časti, ktorá bola dodaná na rokovanie zastupiteľstva, predstavuje veľkú časť nezastavanej plochy, kde je v súčasnosti zeleň a ihrisko pre
materskú školu. V projekte, ktorý nám bol dnes dodaný, je nakreslené niečo iné. Hodnotím to ako pokus o falšovanie verejnej listiny," povedal. Čambal sa tiež obáva, že v lokalite Mudroňova sever - Palisády sú tri lokality, kde sa ešte bude stavať. Prvou je pozemok bývalej transfúznej služby, druhou objekt záhrady materskej školy na Javorinskej ulici a treťou je objekt za Albrechtom. Starosta mestskej časti Andrej Petrek je presvedčený, že prerokovanie aj postupy boli v súlade so zákonom a verí, že "postup poslanca pramení z nedostatočnej hĺbky poznania celého konania procesu". Zároveň doplnil, aby nezávislý orgán preveril, či došlo k pochybeniu.
Záväzná časť územného plánu zóny vymedzuje priestorovo územie územného plánu zóny. Obsahuje zásady a regulatívy podrobnejšieho priestorového usporiadania a funkčného využívania pozemkov, stavieb, umiestnenia stavieb na jednotlivých pozemkoch a návrh verejnoprospešných stavieb (napr. komunikácií).