BRATISLAVA.
Petržalčania ho mohli využívať aj na podávanie podnetov na možné neoprávnené zvyšovanie cien zo strany podnikateľských subjektov pôsobiacich v mestskej časti po prijatí eura. Občania sa naďalej môžu obracať na sekretariát starostu alebo na pracovníkov Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
Pracovníci Euromiesta dostali 114 podnetov, pričom väčšinu vyhodnotili ako neodôvodnenú a odpovedali na 348 eurootázok. Až v 29 prípadoch sa na úrad obrátili občania so žiadosťou, aby bola preverená oprávnenosť zvyšovania cien nájomného zo strany Bytového družstva Petržalka.
Mestská časť sa v týchto prípadoch obrátila na SOI a požiadala o prešetrenie zvyšovania nájomného. Zatiaľ ani v jednom z petržalských prípadov kompetentné inštitúcie nekonštatovali zneužitie prechodu na európsku menu zo strany obchodníkov, podnikateľov.
Prechod na euro bol v petržalskej samospráve bezproblémový a nezaznamenala sa žiadna chyba pri platobnom styku medzi organizáciami verejnej správy a občanmi. Opatrenia súvisiace s prechodom na euro zaťažili miestny rozpočet sumou 39.000 eur (1,2 milióna Sk), pričom dve tretiny prostriedkov smerovali do nového softvérového vybavenia. Bežný platobný styk medzi občanom a úradom sa začiatkom roka 2009 rozšíril o možnosť platby cez POS terminál. Bezhotovostné platby možno realizovať štandardnými platobnými kartami.
TASR dnes informoval tlačový tajomník Mestskej časti Bratislava - Petržalka Ľubomír Andrassy.