BRATISLAVA. Samospráva bratislavského Starého Mesta začne ošetrovať choré stromy - pagaštany konské okrem mikroinjektáže aj Sallerovou terapiou.
Už niekoľko rokov zvádza táto mestská časť boj s ploskáčikom pagaštanovým pomocou mikroinjektáže. Do kmeňa stromu sa navŕtajú malé otvory a do nich vložia ampulky s účinnou látkou. Tá začne prúdiť do vodivých pletív stromu a po polhodine sa dostáva do listov. Jedno ošetrenie chráni stromy v priebehu celej vegetácie. V tomto roku tak ošetria stromy v Medickej a Grassalkovičovej záhrade, na Továrenskej, Múzejnej, Prešernovej a Čajkovského ulici. Po injekciách ostávajú na strome rany, veľké hnedé škvrny, ktoré sú potierané balzamom, aby sa neprejavila infekcia.
Po prvý raz Staré Mesto ošetrí pagaštany konské Sallerovou terapiou, ktorá sa robí v dvoch fázach. Najprv sa do koreňového priestoru stromu aplikuje zmes vody, vzduchu a špeciálnej zmesi na báze červených nórskych rias, mykorízy a výživy. Prijatím špeciálneho hnojiva stúpne vnútorný tlak v bunkách natoľko, že ho larvy ploskáčika v listoch neznesú a odumrú. Potom listy stromov nastriekajú špeciálnym roztokom. Ten podporuje obnovu prirodzenej ochrannej vrstvy a zabraňuje novému napadnutiu stromu ploskáčikom. Sallerovu terapiu použili v Rakúsku, Nemecku a Taliansku. Jej účinok pretrvá niekoľko vegetačných období. Takto ošetria stromy na Hviezdoslavovom námestí, Vajanského nábreží, v Slubekovej záhrade, na Majakovského a Medenej ulici.
Pagaštany konské ohrozujú larvy ploskáčika pagaštanového. Prvý raz sa ploskáčik objavil v Macedónsku, na Slovensko sa dostal v roku 1994. Ploskáčik je drobný motýlik, škody spôsobujú jeho larválne štádiá. Larvy poškodzujú listy vyžieraním parenchymatického pletiva, čo spôsobuje ich škvrnitosť, hnednutie, odumieranie a predčasné opadanie. Stromy spotrebujú nadmerné množstvo zásobných látok, silné a pravidelné napadnutie ich oslabuje. Ak sa poškodenie ploskáčikom každoročne opakuje, strom môže odumrieť. Základ ochrany pagaštanov spočíva v dôkladnom vyhrabaní opadaného lístia a jeho likvidácii. Je to málo účinné, keď kukly ploskáčika z listov ľahko vypadávajú a bez problémov prezimujú na povrchu pôdy. "Chemické postreky stromov sú vo veľkých mestách pomerne zložitou a málo efektívnou operáciou," zdôvodnila dnes pre TASR hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová.