BRATISLAVA. Na Kuchajde, petržalskom Draždiaku, ale aj na Štrkovci a v jazerách na Železnej studienke našli Bratislavčania mŕtve ryby. Hromadný úhyn podľa niektorých mohla spôsobiť ich choroba.
„Dostali sme podnet od rybárov na Kuchajde, prešetrovali sme to spolu s regionálnou štátnou veterinárnou správou,“ povedal Michal Štefánek z inšpekcie životného prostredia. Tí tu odobrali vzorky vody aj mŕtvych rýb, voda je v poriadku. „Výsledky vzoriek z rýb zatiaľ nemáme,“ povedal Štefánek. Podľa neho veterinár, ktorý bol na mieste, predbežne nevylúčil, že úhyn je dôsledkom choroby rýb. Na Kuchajde dokonca nasadili aj liečbu.
Slovenský rybársky zväz však tvrdí niečo iné. „Takýto úhyn je bežný, deje sa vždy na jar,“ povedal predseda zväzu Anton Jasenovec.
Po prezimovaní totiž ryba môže byť natoľko oslabnutá, že jar neprežije. „Prežijú len najsilnejšie alebo také, ktoré sa držali v zhluku a mali od jesene dobrú kondíciu,“ povedal Jasenovec. Ak je zima dlhá, ako bola aj tento rok, môže sa to prejaviť aj v tom, že uhynie viac rýb. „Tento rok zima trvala päť mesiacov, ryby počas týchto piatich mesiacov vlastne neprijímali nijakú potravu, ich metabolizmus ide v zime na minimum,“ povedal Jasenovec.
Zvyčajný je úhyn asi 20 percent osádky. Súčasný úhyn podľa neho nebol katastrofálny. „Na Železnej studienke sme našli dvakrát po päť rýb a keď sa tam nasadí 2500 kusov, je to v norme.“
Uhynuté ryby podľa Jasenovca rybári zo zväzu zbierajú. „Väčšie kusy sa buď zakopávajú, alebo sa väčšie množstvo rýb odváža do kafilérie. Alebo si ich od nás vezmú poľovníci ako krmivo pre diviaky. Prirodzený potravinový cyklus tak zostáva zachovaný.“
Autor: Dorota Kraková