BRATISLAVA.
Ako konštatovala hovorkyňa organizácie Greenpeace Lucia Szabová, ľudia robia každý deň množstvo činností a už aj malá zmena v ich realizácii napríklad v podobe separovania odpadu či šetrenia energiou znamená veľa pre životné prostredie. Na možnosti environmentálneho správania sa upozorňovala na mieste aj výstava.
"Ekologickú stopu sme od 16. apríla inštalovali v šiestich krajských mestách. V každom bola pritom vytvorená z iného materiálu, napríklad z pneumatík, dreva, uhlia či zberového papiera," priblížil riaditeľ organizácie Juraj Rizman. Objasnil, že cieľom bolo takouto nadrozmernou inštaláciou na frekventovaných miestach ľudí prekvapiť, ako aj zaujať. "Aby sa aspoň na chvíľu zamysleli nad tým, akú stopu na tejto planéte za sebou zanecháva dnešný človek. Aký vplyv majú naše každodenné činnosti na prírodu a naše životné prostredie," zhrnul.
Inštalácie ekologickej stopy prilákali v slovenských mestách pozornosť tisícok ľudí. Ako konštatovala Veronika Páričková, koordinátorka dobrovoľníkov Greenpeace, cenné bolo aj to, že väčšina prípravných a organizačných prác zabezpečovali v jednotlivých mestách dobrovoľníci. Do projektu sa tak priamo zapojilo viac ako 50 mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí bez nároku na honorár vo svojom voľnom čase pripravovali informačné podujatia a zabezpečovali materiál potrebný na realizáciu projektu.