SME

Búranie PKO sa nateraz skončilo, investor dá budovu do poriadku

Mesto si to rozmyslelo, najskôr súhlasilo s búraním, teraz sa PKO snaží zachrániť.

Investor mal od mesta platné búracie povolenie do 19. apríla. Včera získal jeho predĺženie vďaka tomu, že PKO začal búrať.Investor mal od mesta platné búracie povolenie do 19. apríla. Včera získal jeho predĺženie vďaka tomu, že PKO začal búrať. (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Collegium Musicum dnes zrejme svoj koncert v Parku kultúry a oddychu (PKO) odohrá. To je výsledok včerajších dohôd medzi majiteľom pozemkov pod PKO a mestom.

V utorok sa situácia vyostrila. Majiteľ pozemkov pod PKO, spoločnosť Henbury Development, ktorá je blízka finančnej skupine J&T, začala búrať estrádnu halu. Mala na to búracie povolenie, ktoré jej vybavilo mesto pod vedením primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského (KDH) už pred dvoma rokmi. Aktivisti však ešte minulý rok začali debatu o záchrane PKO, mesto potom začalo zvažovať, že by pozemky odkúpilo späť.

Kauza predaja pozemkov a búrania PKO
  • 30. júna 2005 - bratislavskí poslanci predali pozemky pod PKO za takmer 281 mil. korún (9 mil. eur)
  • 5. júla 2005 - aktivisti vyslovujú prvé pripomienky
  • 14. júla 2005 - primátor Andrej Ďurkovský sa ohradil proti tomu, že by poslanci porušili pravidlá. Oficiálne mesto nemalo povinnosť vyhlásiť súťaž
  • 2. júna 2006 - Henbury Development sa dohodla s mestom, že PKO zbúra na vlastné náklady
  • 6. septembra 2006 - magistrát informoval o tom, že PKO by mali zbúrať najskôr v roku 2009, náhradou malo byť nové City Auditórium v sklade č. 7 na nábreží
  • 10. októbra 2007 - Ballymore Properties, ktorí stavajú Euroveu na nábreží, informovali, že Auditórium otvoria najskôr v roku 2010
  • jún 2008 - aktivisti organizujú debatu o PKO
  • júl 2008 - primátor hovorí, že diskusia o budúcnosti PKO je nutná
  • 24. septembra 2008 - aktivisti vyzvali primátora na verejnú diskusiu
  • 29. októbra 2008 - aktivisti požiadali zaradiť PKO do zoznamu pamätihodností mesta
  • február 2009 - mesto rokuje s aktivistami
  • marec 2009 - Henbury Development vypovedá mestu nájomnú zmluvu. Výpovedná lehota podľa investora uplynula 31. marca 2009, investor mesto upozornil, aby priestory vypratali
  • 24. marca 2009 - primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že mesto Bratislava zvažuje spätné odkúpenie pozemkov pod PKO
  • 8. apríla 2009 - suma 24,7 milióna eur, ktorú investor požaduje za pozemky pod PKO, je pre mesto neprijateľná
  • 14. apríla 2009 - Henbury Development začala búrať Park kultúry a oddychu. Platné búracie povolenie má do 19. apríla. (tasr, dot)

„Kúpili sme pozemky s tým, že PKO sa zbúra, v zmluve, ktorú mesto podpísalo, sú o tom články. To sú fakty,“ povedal včera konateľ spoločnosti Henbury Development Ján Krnáč. „O tom, že sa zbúra, bolo rozhodnuté v roku 2006.“ Henbury Development kúpila pozemky pod PKO za 9 miliónov eur. Po tom, ako mesto naznačilo záujem o spätné odkúpenie, firma povedala že chce trikrát viac ako sama zaplatila. Päť dní pred vypršaním platného búracieho povolenia, v utorok, začala PKO ničiť.

Mesto ustúpilo pod tlakom

Ďurkovský pod tlakom verejnosti a investora požiadal mestskú časť Staré Mesto, aby búracie povolenie predĺžilo, investor sľúbil, že búranie načas zastaví. Stalo sa. „Povolenie má platnosť do 31. decembra 2011, takže prenechávame mestu priestor na nájdenie náhrady,“ povedal Krnáč.

Henbury Development tvrdí, že sa na pozemkoch, ktoré kúpilo pred štyrmi rokmi, chystá stavať.
Ešte pred pol rokom však malo problém J&T dofinancovať dostavbu luxusného projektu River Park, ktorý stojí vedľa PKO. Preto sa špekuluje nad tým, že náznak búrania je snaha firmy o to, aby mesto pod tlakom pozemky kúpilo späť drahšie, prípadne ich vymenilo za lukratívnejšie.

Mesto je pod tlakom verejnosti aj preto, lebo dosiaľ nenašlo náhradu za priestory PKO a ani zastavenie búrania na tom nič nezmenilo. „Mesto v tejto chvíli nemá platnú zmluvu o nájme budov,“ povedala hovorkyňa spoločnosti, ktorá vlastní pozemky pod PKO, Soňa Potheová. Rokovania mesta a investora o budúcnosti PKO mali najbližšie dni znova pokračovať. Spoločnosť však podľa hovorkyne vyjde v ústrety verejnosti, v PKO sa plánované kultúrne akcie uskutočnia.

Primátor sa vyhráža, bez konkrétností

V čase, keď Ďurkovský nemal istotu, že mestská časť Staré Mesto predĺži búracie povolenie, dal investorovi podmienku – ak neuvedie sálu do prevádzkyschopného stavu, pristúpi k reštrikciám pre veľké investičné akcie.
„Developeri tohto charakteru to budú mať v meste veľmi ťažké, to vám dopredu hovorím,“ povedal. „Nielen jeden developer, ale viacerí.“

Ak by sa PKO búralo, primátor chcel výrazne sprísniť podmienky na vydávanie stanovísk k investičným zámerom. Ako presne si to predstavuje, nepovedal. Pri viacerých stavebných kauzách sa totiž ukázalo, že ak investor spĺňa podmienky, mesto musí kladné povolenie vydať. Hovorkyňa Henbury povedala, že mesto nie je v stave, keď si môže diktovať podmienky.

pko.jpg

Parku kultúry a oddychu otvorili 13. júna 1968 aj tretí ročník Bratislavskej lýry. Na snímke je talianska speváčka Ornella Vanoni. FOTO – ARCHÍV TASR

Postoje mesta sa zmenili

Mesto najprv vybavilo búracie povolenie pre investora, pred jeho vypršaním však primátor začal spolupracovať s aktivistami.

BRATISLAVA. Primátor včera novinárom povedal, že po odpredaji pozemkov pred štyrmi rokmi, s ktorým súhlasil, bol nútený korigovať svoje názory. Čo ho k tomu prinútilo však nevysvetlil.

Kauzu PKO a postoj mesta k nej od začiatku sprevádzajú protichodné informácie. Mesto najprv predalo pozemky a vzápätí podpísalo s developerom dohodu o spolupráci pri búraní PKO. Henbury dnes tvrdí, že pozemky kupovali s tým, že PKO zbúrajú, ale mesto vtedy oznámilo, že o budovách sa ešte rokuje.

Zároveň prišli informácie od J&T, ktoré kúpilo susedný pozemok, že podľa jeho štúdie by na nábreží niektoré budovy PKO alebo aspoň ich fasády mali zostať zachované. Projektant údajne počítal s citovou väzbou obyvateľov. Dokonca v médiách odzneli informácie, že štúdia nechce zrušiť park kultúry, naopak, chce jeho funkčné využitie ešte posilniť.

V tom čase J&T už pripravovalo výstavbu v susedstve, vlastnícku spojitosť s Henbury popieralo a dodnes tvrdí, že obe firmy iba spolupracujú.

Po predaji začalo mesto hľadať za PKO náhradu. Podľa uznesenia poslancov malo dôjsť aj k stavebnej uzávere. Zišlo z nej, keď mesto nedoplnilo na žiadosť stavebného úradu spis. Nik z magistrátu však o veci neinformoval, ani o svojej žiadosti PKO zbúrať. Až pred rokom vyšlo najavo, že mesto už v roku 2007 povolenie získalo.

O potrebe diskusie čo bude s PKO, aktivisti hovorili už pred rokom. Primátor vtedy povedal, že ju plánuje spustiť od jesene, nakoniec sa s aktivistami stretol až v marci. Vtedy sa postoj mesta úplne otočil a primátor oznámil, že sa bude snažiť o spätné odkúpenie pozemkov.

Jeden zo signatárov petície za zachovanie PKO, sociológ Martin Bútora, vtedy povedal, že „aj PKO bude volebná téma“.

dot
Aktivisti spochybňujú predaj od začiatku

Predajná cena bola vraj príliš nízka. Až tak, že by sa to dalo považovať za neoprávnenú štátnu pomoc investorovi.

BRATISLAVA. Kontroverzný predaj pozemkov bez budov prebehol pred štyrmi rokmi, diskusia poslancov vtedy trvala tri hodiny. „Predajom mesto stratilo kontrolu nad PKO, jeho ďalší rozvoj bude riadiť súkromný investor,“ povedala už vtedy aktivistka Katarína Šimončičová.

Aktivisti tiež spochybňovali, že magistrát nevyhlásil verejnú súťaž a kupec bol tak len jeden. Mesto vtedy oznámilo, že chce, aby celé nábrežie bolo v réžii jednej developerskej skupiny, to malo nábrežnej časti mesta pomôcť. J&T, ktoré dnes spolupracuje na projekte na mieste PKO, kúpilo už vtedy pozemky v susedstve.

Predajná cena pozemkov pod PKO bola podľa viacerých maklérov príliš nízka. Mesto však argumentovalo, že ju určil znalecký posudok. V priemere bola 8800 korún za štvorcový meter pri novovytvorených pozemkoch a 10 400 korún pri zastavaných pozemkoch. V tom čase sa napríklad menšie pozemky v okolí Slavína či Hradu predávali za 30-tisíc za štvorcový meter.

Aktivisti zvažovali podanie na Generálnu prokuratúru, lebo podľa nich mohlo ísť o neoprávnenú štátnu pomoc.

dot

Autor: Dorota Kraková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 485
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 813
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 962
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu