NOVÉ MESTO. V stredu ráno okolo deviatej sa v Novom Meste spustili sirény. Z ampliónov sa ozývalo varovanie o chemickom poplachu.
V skutočnosti k žiadnemu ohrozeniu obyvateľov nedošlo, bol to planý poplach. Spôsobila ho technická porucha na ohlasovacom zariadení v chemickom závode Istrochem. Povedala to hovorkyňa bratislavských hasičov Zuzana Korček.
Varovný signál znel len niekoľko minút. Tesne potom nikto nevedel jasne povedať, čo sa stalo. Sirény bolo počuť až k Račianskemu mýtu aj na Zlatých pieskoch či na Trnávke.
Krátky poplach ľudí zmiatol
„Chystali sme sa práve odísť z domu, keď sa to začalo," povedala žena, ktorá býva na Riazanskej ulici. „Nevedeli sme, či zadebňovať okná a ostať doma."
Pravidelné preskúšanie sirén alebo cvičenie sa dopredu ohlasuje. Viacerí ľudia zisťovali, čo sa deje, na miestnom úrade. „Volajú nám hlavne z okolia Mierovej kolónie a Istrochemu," povedala po deviatej ráno hovorkyňa Nového Mesta Alžbeta Klesnilová. Situáciu preverovala pracovníčka civilnej ochrany na úrade.
Po výpadku elektriny
Hasiči potvrdili, že problém vznikol v Istrocheme. „V noci mali výpadok elektrickej energie. Keď zariadenia začali nabiehať, signalizácia sa spustila," povedala Korček. Istrochem má vlastný závodný hasičský útvar, ktorý si v prípade potreby vyžiada posily. Veliteľ závodných hasičov nahlásil, že ide o planý poplach, na operačné stredisko bratislavských hasičov.
„Na identifikácii a odstránení poruchy pracuje odborná firma, ktorá zabezpečuje aj pravidelnú kontrolu a údržbu sirén," povedala pre agentúru SITA Mária Bučková za chemickú fabriku Duslo Šaľa, pod ktorú závod Istrochem patrí.
Zástupkyňa policajného hovorcu Tatiana Kurucová povedala, že v prípade technickej poruchy nie je žiadny postih, iné by to bolo, ak by falošný poplach niekto vyvolal úmyselne. Vtedy polícia stíha za šírenie poplašnej správy.
Nebudú teraz ľudia poplach ignorovať?
Náhodná porucha by podľa psychológa Martina Milera nemala u ľudí vyvolať ľahostajnosť k varovným signálom.
„To, že nezareagujú pri vážnom nebezpečenstve, by skôr hrozilo, keby sa bezdôvodný poplach viackrát opakoval." Za dôležité považuje vysvetliť, že išlo o poruchu.
Ako sa chrániť
- Nebezpečná látka sa pri úniku šíri v smere vetra. Únik z ohrozeného priestoru treba zvoliť kolmo na smer vetra. Smer vetra sa dá zistiť zdvihnutím navlhčeného prsta nad hlavu.
- Kto je v smere vetra a v časovej tiesni, má okamžite vyhľadať ukrytie v budovách.
- Na ochranu tváre, dýchacích ciest a očí treba použiť improvizovanú ochranu, vo vode namočenú tkaninu.Priložiť ju k ústam, k nosu, zakryť si oči a dýchať cez ňu. Na nezakryté časti tela použiť odev.
- Informovať o nebezpečenstve tých, ktorí nemuseli počuť varovný signál.
- Uzavrieť a utesniť okná, dvere, vetráky, odstaviť klimatizáciu, vytvoriť izolovaný uzavretý priestor. Prelepiť netesnosti páskou. Väčšie medzery utesniť tkaninami namočenými vo vode so saponátmi.
- Sledovať vysielanie rozhlasu a televízie, riadiť sa podľa vysielaných pokynov.
- Telefonovať len v súrnom prípade, nezaťažovať telefónne linky.
www.minv.sk