SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Búranie PKO prerušili - pokračujú rokovania

Investorská spoločnosť Henbury Development, ktorá je klientom finančnej skupiny J&T, postrašila - začala búrať Park kultúry a oddychu na bratislavskom nábreží. Mesto sa chystá oznámiť, čo ďalej

Z estrádnej haly bagre vybúrali okná a dvere, v stene sú štyri diery.Z estrádnej haly bagre vybúrali okná a dvere, v stene sú štyri diery. (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Búranie PKO prinajlepšom do poobedia nebude pokračovať. Vyplýva to z včerajšej dohody majiteľa pozemkov, firmy Henbury Development a primátora Andreja Ďurkovského.

Búranie začalo v utorok skoro ráno, na žiadosť Ďurkovského sa pred 10.00 prestalo. Z estrádnej haly bagre vybúrali okná a dvere, v stene sú štyri diery.

Mesto má na búranie platné búracie povolenie, ktoré platí do nedele 19. apríla, investor teraz žiada jeho predĺženie, inak začne búrať znova.

Hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová informovala o tom, že búrať sa začalo bez vedomia mesta. Investor ale hovorí, že mesto dopredu požiadal, aby vypratalo priestory.

Mesto však v utorok popoludní oznámilo, že s vedením spoločnosti uzavrela v minulosti dohodu o nebúraní kým sa nevyrišei náhrada za PKO. "Tá bola dnešným konaním majiteľa pozemkov porušená. Hlavné mesto budovu PKO na asanáciu neodovzdalo," vyjadril sa popoludní Ďurkovský.

Pre vyostrenú situáciu magistrát zrušil na dnes plánované tlačové konferencie pre novinárov a zorganizuje o 11.30 brífing. Tam by malo odznieť, čo sa bude diať ďalej, napríklad teda aj či mesto splní podmienku developera a ihneď mu predĺži búracie povolenie. Hovoriť by sa malo aj tom, či v estrádnej hale, ktorú bagre poškodili, bude zajtrajší konert Collegium musicum.

Henbury Development chystá tiež stretnutie s novinármi, má sa konať o 16.00, kedy vyprší ultimátum pre mesto.

Primátor včera popoludní odoslal médiám list, ktorý adresoval developerovi. V ňom sa vyjadril, že búranie pokladá za výrazné poškodenie svojho majetku a vyzýva ho, aby sa v búraní nepokračovalo.

"Dohoda je taká, aby sa práce prerušili, aby sa nezačali znova, aby sa priestor odblokoval a aby to investor dal do pôvodného stavu," povedal primátor Andrej Ďurkovský.

Cena za túto dohodu je, že mesto požiada o predĺženie búracieho povolenia, ktoré je platné len do nedele. Ako povedala zástupkyňa investora Soňa Pötheová, do dnes do 16.00 očakávajú predĺženie povolenia.

Primátor nazval rokovania "dramatické a emotívne silné", situácia sa podľa neho vyostrila. To, že investor požadoval za prerušenie búracích prác takmer okamžité predĺženie povolenia búrať, komentoval slovami: "Veľmi ťažko sa to hovorí, ale je to podmienka."

O týždeň sa v estrádnej hale majú konať Jarné jazzové dni. Primátor vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby tu koncerty mohli byť. Investor má diery v estrádnej hale opraviť na vlastné náklady.

"Ak predĺženie búracieho povolenia zabráni búraniu, je to v tejto chvíli krok ďalej. Domnievame sa ale, že sa to nemalo stať," vyjadril sa o celej veci Ďurkovský. Podobne sa vyjadril starosta Starého Mesta Andrej Petrek, ktorý má búracie povolenie podpísať. Chce presadzovať, aby bolo povolenie búrať čo najdlhšie platné, aby vznikol priestor na pokojné rokovanie.

Či mesto podá trestné oznámenie v súvislosti s búraním jeho majetku, zatiaľ nie je jasné, má to podľa magistrátu ukázať ďalšie rokovanie s Henburym.

Investor na pozemkoch plánuje výstavbu a zaviazal sa mestu, že vybuduje moderné nábrežie.

V hale už stihli vybúrať diery

Na demoláciu sa okrem novinárov prišli pozrieť aj aktivisti a množstvo zvedavcov. Medzi účastníkmi boli aj známi architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský.

"Na západe by podobné miesto chránili ako Genius loci. Tej spoločnosti nejde o ľudí, inak by nebúrala v čase, keď je stavebný boom už dávno za nami. Je to obraz Slovenska v roku 2009," povedal pre sme.sk Matúš Vallo.

Aktivisti, ktorí sa snažia o záchranu PKO a za jeho zachovanie, vyjadrili znechutenie. "Je päť minút po dvanástej, mimo pohľadu verejnosti sa tu hrajú zákulisné hry. Je to cynizmus investora a slabá samospráva, ktorá si nevie zabezpečiť poriadok. Je to v podstate výsmech verejnosti," povedala Ľubica Trubíniová z iniciatívy Bratislava otvorene. Iniciatíva kritizuje aj predaj pozemkov pod PKO spred štyroch rokov, podľa nich bol netransparentný.

Do budovy nepustili ani zamestnancov

Po začiatku demolačných prác o 6:00 ráno sa do budovy pokúšali dostať viacerí ľudia. PKO ja stále sídlom divadla LUDUS, ale aj Bratislavskej kultúrnej a informačnej spoločnosti (BKIS). Robotníci však zamestnancov oboch subjektov vykázali.

Došlo aj ku komickej situácii, keď sa do budovy chceli dostať ľudia z markizáckeho štábu Let´s Dance, aby mohli skúšať. Ani im sa však do priestoru PKO nepodarilo vstúpiť. Postojom stavbárov bol očividne prekvapený napríklad aj účastník šou, herec a operný spevák Filip Tůma, ktorý prišiel ráno nacvičovať. Do budovy ho nevpustili.

Ako reagovala televízia Markíza, o probléme vedia a nie sú v ňom nijako zainteresovaní. "Veríme, že realizácia projektu Let´s Dance nebude ohrozená. Účastníkom sme zatiaľ zabezpečili náhradnú tréningovú miestnosť a najbližší vývoj udalostí v tejto súvislosti budeme veľmi pozorne sledovať," povedala Oľga Dúbravská, hovorkyňa.

Aktivisti neuspeli

Proti búraniu PKO bojujú už niekoľko rokov občianski aktivisti, po marcovom rokovaní s primátorom Andrejom Ďurkovským vedenie hlavného mesta vyhlásilo, že chce späť odkúpiť predmetné pozemky. Spoločnosť ich ponúkla za 24,7 mil. €, čo sa mestu aj aktivistom zdá "premrštená" suma.

O pozemkoch a cene za ne sa malo diskutovať na trojstrannom rokovaní, z ktorého však vzišlo. Spoločnosť totiž v deň rokovania informovala primátora o tom, že najprv má záujem o dvojstranné rokovanie. Primátor toto rozhodnutie akceptoval, aktivisti konanie investora označili za netransparentný a neetický postup.

Spoločnosť Henbury Development svoje dnešné konanie odôvodňuje tým, že je to jediná možnosť, ako sa vyhnúť stámiliónovým stratám pre dlhodobé neriešenie situácie zo strany mestskej samosprávy. "Nadišiel čas, keď ani pri najlepšej vôli už ďalej nemôžme byť rukojemníkom hlavného mesta a mestskej časti Staré Mesto," informoval agentúru SITA konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Zdôraznil, že už pri kúpe pozemkov bolo známe, že spoločnosť chce jednoznačne zbúrať staré PKO a revitalizovať nábrežie Dunaja, čím by sa skrášlila schátralá oblasť.

Náhradné priestory sa nenašli

Dôrazne pritom odmieta lživé obvinenia aktivistov o netransparentnosti predaja schváleného mestským zastupiteľstvom. "Prejavili sme ústretovosť a niekoľko rokov sme boli ochotní čakať, kým mesto vyrieši náhradné priestory pre aktivity, ktoré sa konali v PKO. Mesto ale takéto riešenie do dnešného dňa nenašlo," uviedol Krnáč.

Keďže v nedeľu 19. apríla vyprší platnosť búracieho povolenia a Staré Mesto nie je ochotné ho predĺžiť, spoločnosť sa rozhodla ihneď konať. Spoločnosť už totiž nie je ochotná čakať, ústretovosti hlavnému mesto už podľa jej vedenia prejavila dosť, keďže viackrát súhlasila s oddialením búracích prác a asanácii starých budov vo vlastníctve mesta. Mesto však podľa spoločnosti dodnes nevyriešilo problém náhradných priestorov za PKO.

Spoločnosť pripravila aj niekoľko riešení budúcnosti PKO, mesto sa podľa nej dodnes žiadnym z týchto modelov nezaoberalo. "V tejto situácii Henbury Development teda nemala inú možnosť, než uplatniť svoje právo a začať napĺňať právoplatné zmluvy a príslušné povolenia," dodal Krnáč.

Predaj pozemkov pod PKO

30. júna 2005 - Bratislavskí poslanci rozhodli o tom, že mesto Bratislava predá pozemky v areáli Parku kultúry a oddychu (PKO). Pozemky s rozlohou vyše 13 tisíc štvorcových metrov predalo mesto spoločnosti Henbury Development, s.r.o. za takmer 281 mil. korún. Spoločnosť tu chcela podľa návrhu investovať do projektu revitalizácie dunajského nábrežia s cieľom vybudovať multifunkčné rezidenčné centrum s mestskou polyfunkciou. Mesto predalo aj pozemky pod budovami PKO, spoločnosti Henbury malo za ich užívanie platiť korunu ročne.

5. júla 2005 - Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody (SZOPK) a krajiny vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím poslancov mestského zastupiteľstva v Bratislave predať pozemky pod PKO. Mesto podľa nich predalo pozemky na lukratívnom území pri nábreží vopred vybratému záujemcovi, bez vyhlásenia súťaže. Týmto spôsobom nezistilo reálny záujem investorov a ani najvyššiu ponuku.

14. júla 2005 - Primátor Andrej Ďurkovský sa ohradil voči tomu, že by poslanci predajom pozemkov v areáli a pod PKO porušili pravidlá. Podľa neho mesto v tomto prípade nezaväzovalo žiadne pravidlo, ktoré by určovalo vyhlásenie verejnej súťaže.

2.6.2006 - Henbury Development uzatvorila s Hlavným mestom zmluvu o spolupráci pri búraní. Zaviazala sa na vlastné náklady zabezpečiť asanačné práce.

6. septembra 2006 - Bratislavský magistrát informoval o tom, že PKO by mali zbúrať najskôr v roku 2009, dovtedy by jeho priestory mali aj naďalej slúžiť kultúrnym podujatiam. Mesto síce pozemky pod PKO predalo, sťahovať sa odtiaľ bude až po zrekonštruovaní bývalej budovy admirality a výstavbe novej haly na bratislavskom nábreží neďaleko novostavby SND, kde spoločnosť Ballymore buduje nové mestské centrum Eurovea, informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Mesto si podľa nej bude priestory prenajímať, v zrekonštruovanej budove admirality chce organizovať menšie kultúrne akcie a výstavy, v priľahlej hale s kapacitou pre vyše tisíc návštevníkov by mali byť väčšie podujatia a koncerty.

10. októbra 2007 - Predstavitelia developerskej spoločnosti Ballymore Properties informovali o tom, že nové City Auditórium, ktoré vznikne v zrekonštruovanej historickej budove Skladu číslo 7 (známom aj ako budova Admirality) na ľavom brehu Dunaja v Bratislave, by mali pre verejnosť otvoriť v roku 2010. Nové priestory sa tak stanú náhradou za pomaly zanikajúci Park kultúry a oddychu v tesnej blízkosti budúceho komplexu River Park. City Auditórium sa bude nachádzať v strešnej nadstavbe rekonštruovanej budovy. Membránová stavba bude pokrytá technickou fóliou, ústredná vežička budovy však bude zachovaná.

24. septembra 2008 - Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) vyzvali primátora Andreja Ďurkovského k verejnej diskusii o budúcej podobe Parku kultúry a oddychu. Aktivisti primátora tiež požiadali, aby dal verejný prísľub, že nepožiada o nové povolenie na zbúranie PKO, aby garantoval, že unikátny priestor PKO a kultúrna história tohto miesta sa zachovajú a aby mesto zapísalo PKO do zoznamu pamätihodností.

2. októbra 2008 - Mikuláš Huba zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR vyhlásil, že zbúraním PKO na nábreží v Bratislave príde mesto o pamätihodnosť a súčasne aj o technickú pamiatku. Je totiž presvedčený, že plánmi mesta sa znehodnotí aj náhrada za PKO, ktorou je Auditórium, teda bývalý Sklad číslo 7 (budova admirality) pri vznikajúcom komplexe Eurovea. Zrekonštruované priestory historickej budovy by sa spolu s plánovanou strešnou nadstavbou Auditória v tvare akejsi bubliny mali postupne premeniť na nové kultúrne centrum hlavného mesta. "Vytvorenie bubliny na technickej pamiatke znamená vizuálne znehodnotenie tejto pamiatky," skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Huba.

29. októbra 2008 - Aktivisti požiadali zaradiť bratislavský PKO do zoznamu pamätihodností hlavného mesta. Ako agentúru SITA v utorok informovala Katarína Šimončičová z Občianskej iniciatívy Bratislava otvorene. "PKO sa napriek svojej nespornej kultúrno-historickej a architektonickej hodnote nedostal na zoznam pamätihodností mesta. Deje sa to aj napriek upozorneniu najvyššieho úradu na ochranu pamiatok v Slovenskej republike - Pamiatkového úradu SR, ktorý navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť hlavného mesta," konštatuje.

26. februára 2009 - O budúcnosti PKO v Bratislave by sa malo opäť hovoriť v druhej polovici marca v Primaciálnom paláci. Prisľúbil to primátor Andrej Ďurkovský a zároveň opätovne deklaroval, že PKO sa zachová dovtedy, kým nebude mať mesto adekvátnu náhradu. Vidí niekoľko možných riešení. V prvom rade je to vybudovanie novej, modernej budovy zodpovedajúcej nárokom pre kultúrne a spoločenské podujatia. Ako druhá možnosť sa javí zachovanie súčasného PKO, túto možnosť presadzujú aktivisti. Podľa Ďurkovského je to možné, ale náročné, keďže by v takomto prípade bolo potrebné prestavať celý areál a z PKO vytvoriť dôstojné miesto na reprezentáciu hlavného mesta. Aktivisti však argumentujú, že súčasné PKO je najlukratívnejší kultúrny priestor, typická pamätihodnosť Bratislavy, "aj keď nejde o mimoriadnu pamiatku".

marec 2009 - Henbury Development vypovedá mestu nájomnú zmluvu, podľa hovorkyne Soni Potheovej s cieľom upozorniť na závažnosť situácie a aby primäla mesto k riešeniu. Na pozemkoch plánuje stavať. Výpovedná doba podľa investora uplynula 31.03.2009. Podľa investora mesto upozornili, aby priestory vypratali.

24. marca 2009 - Primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že mesto Bratislava zvažuje spätné odkúpenie pozemkov pod PKO. Aká je pravdepodobnosť, že investor bude s návrhom súhlasiť, Ďurkovský odhadnúť nevedel. Podľa neho už mesto investorskú spoločnosť oslovilo, oficiálnu odpoveď však zatiaľ nedostalo.

8. apríla 2009 - Primátor Ďurkovský oznámil, že je pre neho neprijateľná suma 24,7 mil. eur, ktorú investor požaduje za pozemky pod PKO. V roku 2005 ich od mesta kúpil za 9,33 mil. eur. Naďalej však deklaroval záujem mesta o pozemky.

14. apríla 2009 - Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala búrať Park kultúry a oddychu na bratislavskom nábreží. Búranie neskôr na nátlak mesta prerušila do 15. apríla s podmienkou, že docieli predĺženie búracieho povolenia, ktoré platí do 19. apríla.

(tasr, dot)

pko.jpg

pko2.jpg

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 377
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 472
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 908
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 841
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 797
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 771
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 012
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľudmila Križanovská: Žobráci v centre Bratislavy. Ľudia v núdzi alebo príživníci?
 2. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 5. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 6. Anton Sládek: Bratislava - Hviezdoslavovo námestie
 7. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 8. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 236
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 158
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 758
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 847
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 793
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 708
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 346
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 311
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
SkryťZatvoriť reklamu