BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) porušil podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR pri hospodárení s finančnými prostriedkami a nakladaní s jeho majetkom niekoľko zákonov. Vyplýva to zo správy o výsledku kontroly hospodárenia úradov samosprávnych krajov a opatrení prijatých na odstránenie zistených nedostatkov v roku 2006.
Podľa správy došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákonov o účtovníctve, verejnom obstarávaní, majetku vyššieho územného celku (VÚC) a o katastri. "Všetky zistenia uvedené v protokole o výsledku hospodárenia možno označiť ako administratívne, bez možného finančného dopadu," uviedla dnes pre TASR Katarína Krapková z oddelenia komunikácie s verejnosťou Kancelárie predsedu BSK.
Ako dodala, NKÚ vykonal kompletnú kontrolu hospodárenia VÚC. "V rámci výkonu svojej kontroly NKÚ v prípade BSK neuviedol žiadne zistenia, ktoré by konštatovali nehospodárne, neefektívne, resp. neúčinné nakladanie s verejnými prostriedkami. Kontrola rovnako ani v jednom prípade nekonštatovala porušenie finančnej disciplíny, a teda neuviedla žiadne zistenie, z ktorého by mohol plynúť akýkoľvek druh sankcie," zdôraznila.
Podľa zistení NKÚ došlo k porušeniu napríklad v prípade verejného obstarávania na dodanie 20 osobných motorových vozidiel v hodnote 398.327,03 eura (12 miliónov Sk). V rámci dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov pri hospodárení s verejnými prostriedkami sa preverilo 38 verejných obstarávaní týkajúcich sa Úradu BSK.
Účelom kontrolnej akcie, ktorú NKÚ vykonal v Úrade BSK za rok 2007 a I. štvrťrok 2008, bolo preveriť hospodárenie a dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov pri nakladaní s verejnými prostriedkami a majetkom samosprávnych krajov. V rámci kapitálových výdavkov preveriť obstaranie hmotného a nehmotného majetku a v rámci bežných výdavkov náklady na opravu a údržbu hmotného a nehmotného majetku.
Predmetom kontroly bolo preveriť rozpočet VÚC, záverečný účet, dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov pri hospodárení s verejnými prostriedkami, stav správy a ochrany majetku úradu vyššieho územného celku, úroveň vnútorného kontrolného systému a kontrola prijatých opatrení na odstránenie zistených nedostatkov z kontroly vykonanej v roku 2006.
Na základe zistených nedostatkov odporučil NKÚ dôslednejšie dodržiavanie platných legislatívnych noriem, v prípade nejasností využívať možnosti konzultácie so zamestnancami rezortných ministerstiev, ktoré sú tvorcami a predkladateľmi jednotlivých zákonov. Tiež zefektívniť kontrolnú činnosť zo strany vedúcich pracovníkov.