KARLOVA VES. Karlovoveskí poslanci v utorok požiadali miestnu kontrolórku, aby sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní. Majú zistiť, či starostka Iveta Hanulíková (Smer) spáchala trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Podľa niektorých poslancov starostka porušila zásady hospodárenia mestskej časti. Kontrolórka Janka Mahďáková zistila, že zmluva, ktorú uzavrela mestská časť a Bratislavská teplárenská o zabezpečení dodávok tepla a teplej vody, nebola prerokovaná zastupiteľstvom, no starostka ju napriek tomu podpísala. Mahďáková tvrdí, že tým boli porušené zásady hospodárenia s majetkom mesta, ktorý spravuje mestská časť.
Starostka: Dokážte mi to
Hanulíková obvinenie neprijíma. „Opäť ma obviňujete, že porušujem zákon, no zatiaľ ste mi nič nedokázali," hovorí. Na zastupiteľstve starostka argumentovala tým, že zmluvu prerokovala na miestnej rade a že konala len v zmysle uznesenia zastupiteľstva. „Miestna rada nie je miestne zastupiteľstvo," reagovala Mahďáková.
Poslanec Martin Berta (KDH) tvrdil, že zodpovednosť za zmluvu by tak mala niesť len starostka, keď ju podpísala bez súhlasu zastupiteľstva. Podľa Hanulíkovej sú ale obvinenia poslancov neopodstatnené.
Kontrolórka konštatovala pochybenie úradu aj vo svojej ďalšej správe. Týkalo sa hospodárenia s prostriedkami fondu rozvoja bývania. Chybu však vraj už prednosta Albert Liptovský odstránil.
Keď poslanci pijú vodu
Po vysvetľovaní svojich krokov začala starostka nakoniec poslancov obviňovať. Na svoju obranu využila aj paralelu zrušeného tendra MHD na nákup kĺbových autobusov.
„Vodu káže, víno pije," povedala Hanulíková na adresu Branislava Zahradníka, poslanca a predsedu predstavenstva dopravného podniku. Zahradník po starostkinom obvinení opustil rokovaciu miestnosť a išiel sa napiť vody.
Neskôr Hanulíkovú požiadal, aby dopravný podnik nepoužívala na porovnávanie. „Okrem toho, ten čo uzavrel zmluvu v dopravnom podniku, aj odstúpil," dodal.
Hanulíková sa poslancov pýtala, či nie je podľa nich okradnutím mestskej časti aj plánovaný predaj nehnuteľnosti v rozrastajúcej sa lokalite Starých gruntov, o ktorej rokovali ešte na decembrovom zastupiteľstve, keď mala starostka dovolenku.
Zastupiteľstvo vtedy totiž schválilo predaj za nižšiu sumu, ako ponúkal iný variant. S tým však poslanci nesúhlasili, lebo odmietnutý variant povoľoval v rámci domu aj umiestnenie reštauračných prevádzok. Tých je v okolí dosť, tvrdili poslanci.
„Nerozhodovali sme sa len podľa ceny, ale aj podľa účelu," vysvetlil Berta. Starostka zatiaľ sporný predaj na Starých gruntoch nepodpísala.