BRATISLAVA. Na oživenie dejín mesta má slúžiť pripravovaná výstava aj rozsiahla niekoľkozväzková monografia. Knihy majú zachytávať obdobie mesta od praveku až po začiatok 21. storočia.
História čakala na peniaze
Každý diel päťzväzkovej vedeckej monografie má mať rozsah okolo päťsto strán. Prvý, ktorý sa zaoberá obdobím praveku a raného stredoveku, mal byť podľa plánu hotový do začiatku budúceho roku a posledný zväzok v lete v roku 2013.
Termíny sa však pravdepodobne budú posúvať. Projekt totiž dlho čakal na financie od mesta. Mesto prisľúbilo podporu vo forme 61-tisíc eur.
Autorka prvého zväzku, Tatiana Štefanovičová odhaduje, že by prvá kniha mohla vyjsť v apríli budúceho roku. „Musíme zvolať poradu všetkých spoluautorov, kde sa dohodneme," dodala Štefanovičová. „Prvý zväzok je rozdelený na jednotlivé historické obdobia."
Pôvodne vraj mal byť hotový a pripravený na predaj k Vianociam. Hlavný koordinátor projektu Juraj Šedivý tvrdí, že dielo má byť serióznou vedeckou analýzou historického vývoja. „Má to byť podklad pre urbanistov, magistrát aj pre kultivovaného developera, aby nestaval hocikde," dodal Šedivý.
Pamäť mesta na výstave
Výstava Bratislava a jej obyvatelia v rokoch 1919 - 1920 sa začína v Primaciálnom paláci 25. apríla počas podujatia Bratislava pre všetkých a potrvá až do 28. júna. Okrem samotného názvu mesta sa venuje začleneniu Bratislavy k Československej republike.
Jej súčasťou je aj neformálny vzdelávací program s názvom Od Prešporka po Bratislavu, na ktorý sa môžu základné a stredné školy prihlasovať v múzeu. V rámci neho sa bude premietať krátky dokumentárny film.
Mestské múzeum spolu s mestom a Historickým ústavom SAV pripravuje aj jesennú konferenciu, venovanú politickým, etnickým, spoločenským a urbanistickým zmenám, ktoré v meste prebehli počas viacerých štátnych zriadení a režimov. Termín konferencie je avizovaný na 4. a 5. novembra.