BRATISLAVA.
"Mesto chce týmito podujatiami upozorniť na jeden z významných faktov zo svojej histórie, pretože pozícia Bratislavy ako centra Slovenska v 20. storočí nebola jednoznačná a prešla politickými, etnickými, spoločenskými aj urbanistickými zmenami, kým dospela do dnešnej podoby," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii primátor Andrej Ďurkovský.
Vo štvrtok 26. marca v predvečer 90. výročia pomenovania Bratislavy sa uskutoční slávnostný koncert v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Pozvaní sú veľvyslanci, predstavitelia zastupiteľských úradov, vedeckých, vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií, predstavitelia samosprávy a ďalšie osobnosti z rôznych oblastí života hlavného mesta. Komorný orchester mesta Bratislavy Cappella Istropolitana zahrá skladby Mozarta, Haydna, Brittena, Suchoňa, Čajkovského, Janáčka, Dvořáka, Šostakoviča a Piazollu. Hostia uvidia aj film Bratislava v rokoch 1919 až 1928.
Múzeum mesta Bratislavy (MMB) pripravuje výstavný projekt Hlavné mesto Bratislava a jeho obyvatelia v rokoch 1919-1920. Podľa jeho riaditeľa Petra Hyrossa bude na paneloch v Primaciálnom paláci od 25. apríla do 28. júna šesť hlavných tematických oblastí z histórie. Medzi nimi vojenský a politický zápas o mesto i udalosti z roku 1919 očami pražského fotografa. "Budú tam unikátne zábery, kde vidieť varianty názvov mesta, prvé kroky štátnej moci či dobový film s vojnovými udalosťami i návšteva Masaryka," spresnil pre TASR Hyross.
V rámci výstavy sa uskutoční pre školské kolektívy vzdelávací program s názvom Od Prešporku po Bratislavu. Ďalším podujatím je vedecká konferencia, ktorú MMB pripravuje na november. Podieľa sa na nej aj Historický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) a bude zameraná na 90. výročie začlenenia Bratislavy k Československej republike. Jej účastníci budú diskutovať o politických, etnických, spoločenských a urbanistických zmenách mesta. Výstupom bude zborník vydaný múzeom.
Päťzväzkovú monografiu Dejiny Bratislavy pripravuje občianske združenie (OZ) Historia Posoniensis. "Aj keď za ostatných sto rokov vyšlo o Bratislave veľa populárno-naučných kníh, napísaná na serióznom vedeckom podklade chýba," zdôvodnil predseda OZ Juraj Šedivý. Monografia sprístupní verejnosti komplexný vývoj mesta od praveku po súčasnosť. Postarajú sa o to odborníci z Univerzity Komenského, ústavov SAV, mestských inštitúcií, archívov i zo zahraničia. "Sme široký kolektív odborníkov - 80 až 90 ľudí zo štyroch krajín, okrem Slovenska aj z ČR, Maďarska a Rakúska," dodal Šedivý.
Prvý zväzok monografie by mal vyjsť začiatkom roka 2010, druhý na jeseň a kompletne do roku 2013. Mesto Bratislava na tento projekt prispieva sumou 61.000 eur (1.807.560 Sk).