Rakúšania tvrdia, že kontrola súvisela s kapacitou autobusu. Ambasáda hovorí, že situácia nemá nič spoločné so vzájomnými vzťahmi, ktoré sú dobré.
BRATISLAVA, HAINBURG. Proti kontrolám rakúskej polície autobusov do Hainburgu, ktorá cestujúcich legitimovala, ostro protestuje minister vnútra Robert Kaliňák.
Žiada vysvetlenie od rakúskej kolegyne Marie Theresie Fekterovej. Takéto konanie považuje naše ministerstvo za neadekvátne a necitlivé. „Je to v rozpore s myšlienkami Schengenu. Žiadame vysvetlenie,“ povedal Kaliňák.
Rainer Bierbaumer z rakúskej ambasády hovorí, že išlo o bezpečnostné kontroly pre podozrenie, že autobusy boli preplnené. „Vysvitlo ale, že ľudí v nich bolo presne toľko, ako je povolené,“ tlmočil stanovisko rakúskeho ministerstva vnútra. „Doklady však treba mať so sebou aj napriek Schengenu.“
Ambasáda sa vyjadrila, že jej je situácie ľúto a nemá nič spoločné so vzájomnými vzťahmi, ktoré sú dobré. Ministerstvo podľa Bierbaumera oznámilo, že hoci išlo o bezpečnosť cestujúcich, bude robiť kontroly citlivejšie.
Zdroj z miestnej polície v Bergu oznámil, že kontroly zo soboty boli v rámci Schengenu rutinné a nemali žiaden skrytý zámer. „Robíme ich vždy aj so slovenskými kolegami pre jazykovú bariéru.“
Iných nezastavovali
Udalosti zo soboty sa dovčera na linke 901 zatiaľ nezopakovali. „Určite by sme nechceli, aby takto fungovala doprava,“ povedal Branislav Zahradník, predseda predstavenstva dopravného podniku. „Zaujímavé je, že autobusy iných prepravcov cez víkend kontrolované neboli.“
Neprimerané kontroly kazili vraj ľuďom dojem z celého dňa, počas ktorého autobusy na tejto trase premávali po prvýkrát.
„Keďže sa do toho vložilo ministerstvo vnútra, rátame s tým, že príde oficiálne vyjadrenie,“ dodal Zahradník. „Počkáme, ako to dopadne. Na uvádzaní 901-ky vyjadrovala hainburská samospráva oficiálnu podporu celému projektu. „Preto nás sobotné udalosti ešte viac prekvapili,“ reagoval Zahradník.
Hainburg neprispieva
Autobus, ktorý do minulého týždňa premával len do Wolfsthalu, Rakúšania finančne nepodporujú. Predĺženie jeho trasy a získanie licencie až do Hainburgu trvalo dva roky.
„Spolufinancovanie autobusu zo strany Rakúska bude možno ďalším krokom, ale to je len moja úvaha,“ povedal Peter Lizák, slovenský veľvyslanec v Rakúsku. „Do budúcna to považujem za logické.“
Zahradník tvrdí, že dopravný podnik pripravuje rokovania s komerčnými subjektmi, ktoré by autobus mohli podporiť. Má ísť o obchodné domy, ktoré profitujú zo slovenských návštevníkov.